CDC, maske kullanma rehberi yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maske kullanımına ilişkin rehber yayınladı. Bu rehbere göre sosyal hayatta maske kullanmaya dair birçok duruma karşı bilgiler yer alıyor.

ÖZEL HABER 05.04.2021, 10:25 05.04.2021, 11:11
CDC, maske kullanma rehberi yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı, kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan CDC (Centers for Disease Control and Prevention), maske takma rehberi yayınladı. Rehbere göre maske ve siperlik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

YÜZ SİPERLERİ VE GÖZLÜKLERİN KULLANIMI

Duyma veya işitme güçlüğü çekenler ve işitme engelli kişilerle etkileşime girecek kişiler için maske kullanmak iletişim kazalarına sebebiyet verebilir. Saydam bir maske veya şeffaf panelli bir kumaş maske takmak çözüm olabilir.

İşitme engelli kişilerle iletişime geçme zorunluluğu olan kişiler, iyi bir iletişim kurabilmek için maske yerine yüz siperini tercih edebilir. Eğer maske yerine yüz siperi takmanız gerekliyse;

Yüzünüzün yanlarını saran ve çenenizin altına uzanan bir yüz siperi veya başlıklı bir yüz siperi tercih etmeniz gerekir. Bu tür yüz koruyucuları için sınırlı veriler mevcut olsa da damlacıkların püskürmesini önlemede daha iyi olduğu düşünülmekte.

 Yüz siperini çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın.  Çıkarırken gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Tek kullanımlık bir yüz siperi kullanıyorsanız, bir kez takmaya özen gösterin. Yeniden kullanılabilir türden yüz siperlerini ise üreticinin talimatlarına göre veya CDC yüz siperi temizleme talimatlarını izleyerek dezenfekte edin.

MASKE TAKMAK HER ZAMAN MÜMKÜN OLMAYABİLİR

Her durumda veya bazı insanlar için maske takmanın mümkün olmayabilir.  Maske takamayanların, mümkün oldukça sanal etkileşime öncelik vermeleri gerekir.  Yüz yüze aktiviteler için ise birtakım öneriler mevcut.

MASKE TAKMANIN MÜMKÜN OLMADIĞI DURUMLARDA FİZİKSEL MESAFEYİ KORUMAK EN ÖNEMLİ ADIM

  • Bir restoranda yemek yerken, özellikle de kapalı mekanda ve restoran çalışanları ve sunucularla konuşurken, aktif olarak yemek yeme veya içme haricinde bir maske takmanızı önerilir.  Bir restoran ortamında COVID-19 yayılma riski, diğerlerinin 1,5 metre yakınındaki etkileşimler arttıkça artar.  Maskeler, bu risk senaryolarının herhangi birinde takıldığında COVID-19’un yayılma riskini azaltabilir.
  • Plajda veya havuzda yüzmek gibi maskenizi ıslatabilecek aktiviteler yaparken maske takmayın.  Islak bir maske nefes almayı zorlaştırabilir ve ıslakken de işe yaramayabilir.
  • Maskeler her zaman halka açık yerlerde kullanılmalıdır, ancak yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında nefes almada güçlük nedeniyle maske takamıyorsanız, daha fazla havalandırma ve hava alışverişi olan (örneğin, dış mekana karşı içeriye) ve tutabileceğiniz bir yer seçin. Böyle bir yer yoksa, yürüyüş veya yoga gibi maske takmaya izin veren düşük yoğunluklu aktiviteleri tercih edin.

“MASKENİZ TER NEDENİYLE NEMLENİRSE MASKENİZİ ÇIKARIN VE TEMİZ BİR MASKE İLE DEĞİŞTİRİN”

2 yaşında ve daha büyük bazı çocuklar ve belirli engelleri olan her yaştaki insanlar genellikle maske takmakta zorlanabilecek bazı gruplardır.

Maskelerin doğru kullanımı, yüzlerindeki maddelere karşı yüksek hassasiyete sahip kişiler de dahil olmak üzere, davranışlarını kontrol etmekte sorun yaşayanlar ve belirli engelli her yaştan insan için, maske takmanın neden koruyucu olduğunu anlamakta güçlük çekebilir (zihinsel engelli olanlar gibi).

 Çocukların ve belirli engelli kişilerin maske takıp takmaması gerektiğine karar verirken, aşağıdaki maddeleri uygulayıp uygulamadıklarını kontrol edin;

1.  Maskeye ve yüzüne sık sık dokunmaktan kaçınma

2. Maskede emmeyi, salyayı veya aşırı tükürüğü fark etme

3. Maskeyi yardım almadan çıkarabilme

MASKE TAKAMAYANLAR İÇİN BİR SAĞLIK UZMANINA DANIŞIN

 Maske takma konusunda yardıma ihtiyaç duyabilecek çocuklara ve belirli engelli kişilere bakanlar ise,

Maske takmakla ilgilendiğiniz kişi hakkında sağlık uzmanına danışın.  Maske takamazlarsa, sağlık uzmanlarına bulaşma riskini azaltmanın alternatif yollarını sorun.

UYGUN MASKE BOYUTUNU BULUN VE YÜZE OTURMASINI SAĞLAYIN

Maskelerini uyumadan, uykudan önce, uykuya dalabilecekleri zaman (araba koltuğu veya bebek arabasında olduğu gibi) ve sürekli gözetimin mümkün olmadığı durumlarda çıkarın. Siz ve baktığınız kişi dışarıda ve başkalarından uzakta veya aynı evde yaşayan diğer insanlarla birlikte olduğunuzda maskeler gerekli olmayabilir.

Kamuya açık ortamlarda ve evinizde yaşamayan kişilerin yanında, özellikle de kapalı mekanlarda maske takmaya öncelik verin. 

ASTIM HASTALARI İÇİN ÖNERİLER

Solunum probleminiz varsa ve güvenli bir şekilde maske takma konusunda endişeleriniz bulunuyorsa, sağlık uzmanınızla maske takmanın yararlarını ve potansiyel risklerini görüşün.

Astımınız varsa maske takabilirsiniz.  Maske takmayla ilgili endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla görüşün.

AÇIK HAVADA ÇALIŞANLAR İÇİN MASKE TAKMA DURUMU

Maskelerin sıcağa bağlı hastalık riskini artırabileceği veya güvenlik endişelerine neden olabileceği bir ortamda çalışıyorsanız (örneğin, kayışların makineye takılması gibi). Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanıyla hangi maskenin uygun olacağını tartışın.

Kapalı alanlarda ve diğer insanlarla yakın temas halindeyken maske takmaya öncelik verin.  Bazı bölgeler, dışarıda halka açık yerlerde de maske takmayı gerektirebilir ve bu gerekliliklere uyulmalıdır.

Soğuk havalarda maskeler nefes almaktan veya kardan/yağmurdan ıslanırsa, kuru olanlarla değiştirin.  Yanınızda yedek maske bulundurun.

MASKE TAKARKEN RAHATSIZ HİSSEDERSENİZ EVDE PRATİK YAPIN

 Bu duyguya alışmak ve yukarıda tavsiye edilen farklı tarz ve kumaşları denemek için evde kısa süreli maske takma alıştırması yapmak yardımcı olabilir.

 Yüz maskesi takarken derin nefes alıp vermek veya yatıştırıcı müzik dinlemek gibi rahatlama tekniklerini deneyin, bu da sakinleşmenize yardımcı olabilir.

MASKE TAKMAK KARBONDİOKSİT SEVİYESİNİ ARTIRIR MI?

Maske takmak soluduğunuz havadaki karbondioksit (CO2) seviyesini yükseltmez.

Nefes verdiğinizde veya konuştuğunuzda CO2, bez ya da kumaş maskeden havaya tamamen kaçar.  CO2 molekülleri, herhangi bir kumaş maske malzemesinden kolayca geçebilecek kadar küçüktür. 

Bunun aksine, COVID-19'a neden olan virüsü taşıyan solunum damlacıkları CO2'den çok daha büyüktür, bu nedenle uygun şekilde tasarlanmış ve uygun şekilde giyilmiş bir bez maskeden kolayca geçemezler.

GÖZLÜKLERDE BUĞULANMA

Gözlük takıyorsan, buğulanmayı azaltmaya yardımcı olması için burnunun üzerine sıkıca oturan veya burun teli olan bir maske tercih edilebilir.

Gözlükler için üretilmiş buğulanmayı önleyen bir spreyler de bunun için çözüm sağlayabilir.

Yorumlar (0)