Aşı olanlar da kuralları uygulayacak

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Bugün Türkiye'de 'aşı olduysan, antikorun varsa maske takma' demek doğru olmaz" dedi. Mutant virüsün salgını artırıcı özelliğine dikkat çeken Aydın, ABD’den tek bir örneği alıp uyarlamanın yanlış olduğunu aktardı.

ÖZEL HABER 17.03.2021, 12:15 Admin
Aşı olanlar da kuralları uygulayacak

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) Covid-19 aşılarının 2 dozunu da yaptıran ABD vatandaşlarının, sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla maskesiz toplu ortamlarda bulunabileceği yönündeki açıklamasını yorumladı.

Prof. Dr. Aydın, "Bu teorik olarak doğru, ‘İki kişi aşı olmuş, ikisinin de antikorları varsa bu kişiler bir mekanda maskesiz oturabilirler’ açıklaması yapılıyor. Bunu biz de kabul ediyoruz. Ama bunun 2,3, 4'üncü maddeleri var. Diyor ki, 'eğer bir kişi aşılanmış, antikoru var; ama karşısındaki kişi aşısız ve risk taşıyan bir kişi ise kurallara dikkat etmek lazım. 'Aşılısın, öbür tarafta yoğunluğu olan, aşısı olmayan bir kişi varsa, öyle bir temasta maskeye, mesafeye, el hijyenine devam edin' diyor" diye ABD’deki önlemleri açıkladı.

ABD’DEKİ AÇIKLAMANIN TEK MADDESİNİ ALIP BURAYA UYARLARSAK OLMAZ

Aydın, CDC’nin açıklamasının tek maddesini alıp, uygulamanın doğru olmadığını belirterek, “Tek başına birinci maddeyi alıp yani; iki tarafın da aşılı ve antikorları oluşmuş yalnız bir mekânda oturmaları örneğini alıp, topluma uyarlarsan bugünkü bu kalabalıklarda, kuralların uyulma oranının da azaldığı bir ortamda Türkiye’yi zora sokan bir cümle olarak algılarız. Teorik olan ve bir kısım kriterlere bağlı olan cümleyi topluma şamil bir hale getirip, bugün "Türkiye'de aşı olduysan, antikorun varsa maske takma' demek doğru olmaz. Olaylara ülkemizin içinde gerçekler doğrultusunda bakmak lazım. Salgın devam ettiği sürece, teorik doğruyu pratiĝe uygularken düşünmek lazım" diye ekledi.

AÇIKLAMA KALABALIĞI DEĞİL YALNIZ ORTAMLARI KASTEDİYOR

Prof. Dr. Aydın, salgının devam ettiğinin altını çizdi. Aydın, "Bugün salgın devam ediyor, artma eğiliminde olduğunu düşündüğümüz, mutant suşların ne yapacağını bilmediğimiz bir dönem içerisinde birden bire maskeleri atmak, mesafeleri kaldırmak bugün için Türkiye realitesine uygun değil. Zaten, ‘kalabalıkta' demiyor açıklama, yalnız ortamlar için diyor” dedi.

MUTANTLAR SALGIN ARTIRICI FAKTÖR

Aydın, şunları kaydetti: “Kısacası şu an birtakım kısıtlamaların kalkmasına bağlı kalabalıklaşma ve salgın yayılımı, diğer taraftan mutant suşun salgını artırıcı faktörünün konuşulduğu bir dönemde, toplumun yüzde 60-70'inin aşılanmadığı bir dönem içerisinde cümlelerin bir satırını alarak onu davranış kalıbı haline döndürmek ülkemiz için tehlikeli olur. Salgın hızı bu hızla devam ettiği sürece, aşılarımızın yüzde 70 düzeyine ulaşmadığı süre içerisinde, bizim dünkü tedbirlerimizle devam etmemiz gerekiyor"

Yorumlar (0)