Alkol ve sigara tüketimi bulaş riskini artırıyor

Pandemi döneminde stresli durum ile başa çıkmak ya da vakit geçirmek için sigara, alkol ve madde kullanımında artış görülebiliyor. Fakat, alkol, sigara ve madde kullanımındaki artış bağışıklığın zayıflamasına neden olarak vücudu koronavirüse yakalanmaya daha hazır hale getiriyor.

ÖZEL HABER 04.05.2021, 11:13
Alkol ve sigara tüketimi bulaş riskini artırıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs döneminde alkol kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ALKOL VE SİGARA TÜKETİMİ BULAŞ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Savaşçı, alkol ve sigara kullanımının koronavirüs için bulaş riskini arttırdığına işaret etti.
Savaşçı, “Bu dönemlerde bunlardan uzak durmamız gerekiyor” dedi.

Kitlesel afet dönemlerinde alkol ve sigara kullanımındaki artışa karşın bireylerin, alkol ve sigara kullanımlarının sağlığa ek bir tehdit oluşturmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

ALKOL TÜKETİMİ VÜCUDU HER TÜRLÜ MİKROBA AÇIK HALE GETİRİYOR

Savaşçı, “Alkolün, hücrelerin hücresel bağışıklık sistemini baskılayıcı bir özelliği vardır. koronavirüsten önce de özellikle alkol bağımlıları zatürre ile gelirlerdi. Alkol bağımlılarının bağışıklık sistemleri de baskılı olduğu için çok dirençli bakteriler ile yoğun bakımda yatarlar. Özellikle aşırı alkol tüketimi varsa bu kişinin bağışıklık sistemi çok baskılıdır ve her türlü mikroba karşı açık hale gelmiştir” diye konuştu.

Yorumlar (0)