Uzman Psikologtan tam kapanma için tavsiyeler: 65 yaş üstü büyüklerle iletişimde kalınmalı

Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır, tam kapanma sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KÜLTÜR-SANAT 04.05.2021, 13:00
Uzman Psikologtan tam kapanma için tavsiyeler: 65 yaş üstü büyüklerle iletişimde kalınmalı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır, beraberce girilen yaklaşık iki haftalık tam kapanma sürecinde ebeveynlerin, yetişkinlerin, gençlerin ve çocukların uyması gereken kurallardan bahsetti.

YASAK DEĞİL FEDAKARLIK

Çakır, “Öncelikle bu kısıtlamayı zihnimizde yasak olarak değerlendirmeyelim. Bu kısıtlamayı kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz ve tüm toplum için uymamız gereken bir fedakarlık olarak düşünelim” dedi.

Çakır sözlerine şöyle devam etti:

“Bu süreçte toplum sağlığı üzerinde hepimize düşen bazı görevler bulunmaktadır. Öncelikle bu yeni varyantla çocuklardaki bulaş riskini göz önünde bulundurarak çocuklarımızın özellikle site içi ve sokaklardaki oyun arkadaşlarına çok dikkat edelim. Bu süreçte ebeveynler çocuklarına doğru bilgilendirmeyi yaş guruplarına göre yapabilirler. Hepimiz bu iki haftayı aşkın süreci nasıl değerlendireceğimizi plan yaparak oluşturmaya çalışalım. Hangi filmleri seyredeceğiz, hangi kitapları okuyacağız, kimlerle görüntülü veya sesli görüşmeler yapacağız. Bunları mutlaka önceden belirleyelim."

EVDE FİZİKSEL HAREKETLİLİĞİ DEVAM ETTİRMEK GEREKİYOR

Nedim Yüksel Çakır, ''Bu süreç içerisinde evimizde bazı fiziksel hareketlerimize devam edebiliriz. Nefes egzersizleri yapabiliriz. Bununla ilgili çeşitli videolardan faydalanabiliriz'' şeklinde öneride bulundu.

65 YAŞ ÜSTÜ BÜYÜKLERLE İLETİŞİMDE KALINMALI

Çakır, ''Bir yılı aşkın süredir pandemide 65 yaş üstü büyüklerimizin oldukça sıkıldığını biliyorum. Bayram sürecine de rastlayacak olan bu tam kapanmada büyüklerimizin hallerini, hatırlarını görüntülü ve sesli iletişim araçlarıyla sorabiliriz. Bu süreçte onlarla anılarımızı paylaşabilir ve pandemi bittiği zamanda da neler yapabileceğimize, hangi seyahat programlarını yapacağımıza karar verebiliriz” diye ekledi.

Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hayatımızın olağan bir akışı haline gelen pandemi bu süreçte bize pek çok şey öğretti. Özellikle sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu, özgürlüğümüzün kıymetini bize daha güçlü bir şekilde hatırlattı. Pandemi bittikten sonra da sağlık ve özgürlüğümüz hakkında yeniden bir değerlendirme yaparak, bu süreci nasıl tanımlayacağımızı, bu süreci nasıl yaşayacağımızı aile bireylerimizle, arkadaşlarımızla yeniden gözden geçirebiliriz."

Yorumlar (0)