Yörük Türkmen geleneğini evinin üst katında sergiliyor

Bursa'da 50 yaşındaki esnaf Aydın Akman, birçoğu Yörük-Türkmen geleneğini de yansıtan bine yakın eski eşyayı evinde sergiliyor.

KÜLTÜR-SANAT 11.03.2021, 15:25 11.03.2021, 15:30
Yörük Türkmen geleneğini evinin üst katında sergiliyor

Geçmiş dönemlerde Bursa Ertuğrulgazi Osmangazi Yörük Türkmen Derneği Başkanlığını yürüten Akman, eski AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu'nun da desteğiyle geçmiş döneme ait, günlük yaşamda kullanılan eşyaları ve objeleri toplamaya karar verdi. Bursa'nın ilçelerinde kurdukları Yörük çadırlarına getirilen eski eşyaları dernekte sergileyen Akman, binada yer kalmayınca bunları evine taşıdı.

AİLE, GELENLERİ YÖRESEL KIYAFETLERLE KARŞILIYOR

Eşinin de desteğiyle evini adeta müzeye dönüştüren Akman, yaşadığı 3 katlı binanın üst katındaki daire ve terasında, aralarında Yörük-Türkmen geleneğinde yeri olan tarım aleti, mutfak gereci ve kıyafetlerin de bulunduğu eşyaları sergiliyor.

Misafirlerini yöresel kıyafetlerle karşılayan Akman ailesi, kültürlerini gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.

HAFTA SONLARI MİSAFİRLER KABUL EDİLİYOR

Yaklaşık 20 yıl önce, askerden geldikten sonra dernek faaliyetlerine başladığını dile getiren Akman, "Geleneklerimizi yaşatmak adına haftada iki gün dernek lokalinde etkinliklere başladık. Misafirler davet edip, kültürümüzü anlattık. Eski eşyalarımızı da bu lokalde sergiledik." dedi.

Bu süreçte eşinden çok destek gördüğünü dile getiren Akman, şunları kaydetti:

"Daireden feragat ettik. Bu eşyaları burada sergileyelim, bizden sonraki nesle hatıra kalsın istedik. Mesela şimdiki ile bundan 50 yıl önceki sofra düzeni aynı değil. Kaşığı kardeşimizle değişip yiyorduk. Sofrada kaşık yoktu. O günlerin zorluğuna da dikkati çekiyoruz. Çul tezgahından eski paralara, tüfekten çeyiz sandığına kadar çok çeşit parça var. Burayı görmek isteyen çok oluyor. Herkesi burada ağırlamak istiyorum ama çalıştığımız için genelde hafta sonları misafir kabul ediyoruz."

Akman, "Bazen 'konak geceleri' etkinliği düzenliyoruz. Bir araya toplanarak eski dönemlerdeki yemeklerimizi yapıp geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Eşyaları burada sergiliyoruz ama burası da küçük gelmeye başladı, bir daire yetmiyor. Derneğimize ait büyük bir yer var. Orayı dizayn edip eşyaları orada sergilemeyi amaçlıyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0)