Pandemide 7 metrekarelik odasını sanat atölyesine çevirdi

Pandemiden etkilenmemek için başladığı hobisini anlatan İbrahim Güneş'in yaptığı maketler gerçeğini aratmıyor.

KÜLTÜR-SANAT 12.04.2021, 12:15 12.04.2021, 11:52
Pandemide 7 metrekarelik odasını sanat atölyesine çevirdi

Kütahya'da yaşayan 58 yaşındaki işçi emeklisi İbrahim Güneş, zorunlu haller dışında çıkmadığı evinin bir odasında maket yapmaya karar verdi.

ÖNCE KENDİ EVİNİN MAKETİNİ YAPTI

Güneş, önce resmettiği evinin, sunta, plastik levha, karton, el işi kağıtları ve bitki parçalarını kullanarak maketini yaptı. Daha sonra evinin karşısında bulunan ve dış yüzeyi tamamen seramik kaplı Çinili Cami'nin maketini yapan İbrahim Güneş, Covid-19 nedeniyle sokaklarında gezemediği kente ait 12 cami ve konağın maketini oluşturdu.

Salgın sürecinde evinin 7 metrekarelik bir odasını sanat atölyesine çeviren Güneş, Kütahya'nın simgelerinin maketlerini yapmayı sürdürüyor.

KÜTAHYA'NIN SİMGESİ OLAN YERLERİ MAKETE DÖNÜŞTÜRDÜ

Evde kaldığı günlerde kendisine uğraş aradığını söyleyen Güneş, şunları kaydetti:

"Salgın nedeniyle yaklaşık bir senedir evdeyiz. Evde olduğum bu dönem içinde kendime bir uğraş bulmak istedim. Ne yapabilirim diye düşünürken maket yapmak aklıma geldi. Önce kendi evimi resmedip, maketini yaptım. Bunun ardından evimin hemen karşısında yer alan ve kentin önemli simgelerinden olan Çinili Cami'nin maketini yaptım. Çinili Cami maketinin ardından şehrimizin birçok tarihi camisi, konağı, müzesi var, onların da maketlerini yaptım."

Güneş, Kütahya'nın tarih ve kültür zengini bir şehir olduğunu ve yaptığı maketlerin de genellikle tarihi camilerden oluştuğunu dile getirdi.

KENDİNE BİR HOBİ EDİNEREK BULAŞ RİSKİNİ AZALTTI

Güneş, maketlerini evinin bir odasında sergiliyor. Salgının sona ermesinin ardından herkesin gelip görebileceği bir alanda sergi açmak istiyor.

Yaptığı maket çalışmaları sayesinde artık evde canının sıkılmadığını söyleyen Güneş, "Bu sayede çok fazla sokağa çıkmıyorum. Çünkü uğraştığım bir hobim oldu. Böylelikle evde kalarak hem kendimi hem ailemi virüsten korumuş oluyorum." dedi.

Yorumlar (0)