Çalıştığı hastanede Covid'e yakalanan hemşire: "Bütün belirtileri eksiksiz yaşadım"

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan ve Koronavirüse yakalanan hemşire, hastalık sürecinde yaşadıklarını anlattı.

SAĞLIK 12.04.2021, 13:35 12.04.2021, 13:33
Çalıştığı hastanede Covid'e yakalanan hemşire: "Bütün belirtileri eksiksiz yaşadım"

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Hemşire Nezehat Yaman, üniversitenin Kadın Doğum Servisinde 5 yıldır çalışıyor.

Hastanede Covid-19'a yakalanan Yaman, "Biz burada koronalı gebelerin doğumlarına ve sezaryenlerine giriyoruz. Doğumdan sonra da bebeklerin ve hastaların takiplerini yapıyoruz." dedi.

Nöbetin ardından eve gittiği bir gece ateşinin çıktığını bildiren Yaman, "Bacağım ağrımaya başladı. Şiddetli baş ağrısıyla uyandım. Sabah işe geldim. Arkadaşlarımın yanına yaklaşmadan 'Ben galiba Covid-19 oldum' dedim ve test verdim. Öğleden sonra testim pozitif çıktı." diye süreci aktardı.

"TAT VE KOKU KAYBI, SAÇ DÖKÜLMESİ GİBİ BÜTÜN BELİRTİLERİ YAŞADIM"

Yaman, izolasyon süreci hakkında şunları kaydetti:

"Eve gittim ve kendimi izole ettim. Evde iki çocuğum, eşim ve kayınvalidem ile yaşıyordum. Çok zorlu bir süreç geçirdim. Covid-19'un bütün belirtileri, öksürük, ateş, titreme, ağrı, solunum sıkıntısı gibi semptomların hepsini yaşadım. Devletimizin verdiği ilaçları kullandım. C vitamini takviye aldım. Tat ve koku kaybı, saç dökülmesi gibi bütün belirtileri eksiksiz yaşadım."

ÇOCUKLARDAN AYRI KALMAK EN ZORU

Zor bir süreç geçirdiğini vurgulayan Yaman, "Bir daha evlatlarıma sarılamayacağım diye korktum. Küçük kızım hiç yanımdan ayrılmazken yanıma yanaşmadı, kapıma bile gelmedi. 13 yaşında bir oğlum var, 'Anne eğer bana bir şey olmayacaksa yanına geleyim mi' diye sordu. O an çok duygulandım. Gerçekten zorlu bir süreçti. İlk sekiz gün çok kötüydü. Sekizinci günden sonra azaldı. Daha sonra 11'inci gün negatif çıktım. Tat ve koku kaybım 15 gün sonra geldi." ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.

Yaman, kadınların yaşadığı doğum ağrısına benzetme yaparak, "Bu Covid'den bütün eklemlerin ağrıyor. Ben üç gün ateşten ve ağrıdan yerimden kalkamadım. Bir bardak su içemedim. Her yerin, etlerin dökülüyormuş gibi ağrıyor. Kötü bir ağrı. Ne zaman geçeceğini de bilmiyorsun. Doğum ağrısında doğumdan sonra geçeceğini biliyorsun ama bu Covid-19'da çok farklı." şeklinde yorumladı.

"BİZ COVİD'Lİ ANNELERİN AMELİYATINI YAPARKEN HİÇ ÇEKİNMEDİK, KURTARMAMIZ GEREKEN BİR ANNE VE BEBEK VARDI"

Serviste yaşanan birçok olaydan etkilendiğini de vurgulayan Yaman, son olarak şunları kaydetti:

"Yeni doğum yapmış, dokuz ay karnındaki bebeğini beklemiş bir anne maskesiz bebeğinin kokusunu koklayamıyor. Onlarla birlikte bizler de burada ağladık. Ben ya da diğer arkadaşlarım Covid'li bir gebe hasta geldiği an hiçbirimiz tereddütsüz doğumuna ya da sezaryenine de 'Acaba bana bir şey olur mu' korkusu olmadan girdik. Bizim orada kurtarmamız gereken hem bir bebek hem de bir anne vardı. Bu işlerden hiç çekinmedik. İnsanın kendi başına gelmesi çok farklı bir şey."

Yorumlar (0)