Bodrum'daki lahit mezarda hiç bozulmamış buluntular ortaya çıktı

 Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kapağını açtığı ve 2 bin 400 yıllık tarihi eserlerin ortaya çıktığı lahit mezarın bulunduğu bölgede çalışmalar hassas şekilde yürütülüyor.

KÜLTÜR-SANAT 07.04.2021, 15:20 07.04.2021, 15:06
Bodrum'daki lahit mezarda hiç bozulmamış buluntular ortaya çıktı

Yokuşbaşı Mahallesi Cevat Şakir Caddesi'nde bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkan lahit mezarda çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürlüğünce başlatılan kazı çalışmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yakından izliyor.

HİÇ BOZULMAMIŞ 15 MEZAR TESPİT EDİLDİ

Tespit edilen 15 mezar ve çok sayıda eserle ilgili titiz bir çalışma sürdürülüyor. Hiç bozulmamış halde günümüze ulaşan lahit mezarda bulunan eşyalar özenle çıkarılıp detaylıca temizlenerek koruma altına alınıyor. Lahitteki mezardan çıkan erkek ve kadın iskeletleri üzerinde de inceleme yapan ekipler, iskeletlerin döneminin zenginlerinden bir çifte ait olduğunu düşünüyor.

BÜYÜK BOYUTLU MEZAR KAPAĞININ ALTINDA İKİ İSKELET BULUNDU

Bölgede kazı yürüten arkeologlar ve müze yetkilileri eşyaların bulunduğu mezardan daha çok şey çıkacağını düşünüyor. Ekipler, çamurun altında olduğunu tahmin ettikleri objelere ulaşmak için çalışıyor.

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Hüseyin Toprak, özel mülkiyete ait üçüncü derece arkeolojik sit alanında sondaj kazısı çalışmalarına başlanıldığını aktardı.

Çalışmalar sırasında bölgede bugüne kadar 12 basit tipte mezar ile bir lahit mezar tespit edildiğini kaydeden Toprak, emsallerinden daha büyük boyutlu olan mezarın kapağı kaldırıldığında ise iki iskeletle karşılaşıldığını dile getirdi.

HİÇBİR HASAR ALMAMIŞ ALTIN KOLYE, YÜZÜK VE SİKKE PARÇALARI BULUNDU

Mezar alanının Milattan Önce 4. yüzyıla ait Halikarnasosun bir doğu nekropol kısmı olduğunu düşündüklerini söyleyen Toprak, şunları kaydetti:

"Mezar alanı hiçbir yerden hasar almamış ve gömüldüğü gibi kalmış. İçindeki malzemeler de hiçbir sarsıntıdan etkilenmemiş. Bu mezar Bodrum'da ve arkeoloji dünyasında bir heyecan uyandırdı. Lahit mezar alanında çalışmalar ivedilikle başladı. Lahitin içinden ilk etapta pelike, altın yüzük, altın kolye parçaları, sikke ve amhoriskoslara ait kırık ağız parçaları bulundu. Bu parçaların mezar ritüeline ait olduğu ve eserlerin günümüzden 2 bin 400 yıl öncesine ait olduğunu söyleyebiliriz."

BULUNTULAR BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ'NDE SERGİLENECEK

Halikarnassos şehir surlarının hemen doğusunda kalan ve kentin doğu nekropolü olarak bilinen alanın Roma Dönemi'ne kadar yoğun olarak kullanıldığının altını çizen Toprak,

"Bugüne kadar bu alanda yapılan kazılarda Karyalı prensesin mezarı başta olmak üzere 50'nin üzerinde mezarın kazısı yapıldı. Mezar buluntuları Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Karyalı Prenses ve Doğu Nekropolü salonlarında sergileniyor." diye konuştu.

Bölgede yürütülen kazı ve kurtarma çalışmalarının Bodrum'un tarihine de ışık tutacağına dikkati çeken Toprak, çalışmalar tamamlandıktan sonra buluntuların restorasyonu ve bilimsel çalışmaların Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi uzmanlarınca yapılarak en kısa zamanda sergileneceğini bildirdi.

Yorumlar (0)