Oxford Üniversitesi: "Aşının çocuklarda pıhtılaşmaya etkisine ilişkin ek bilgi bekliyoruz"

Oxford Üniversitesi, ilaç şirketi AstraZeneca ile geliştirdikleri yeni tip koronavirüs Covid 19 aşısının, çocuklarda denenmesini durdurdu.

DÜNYA 07.04.2021, 16:14 07.04.2021, 16:17
Oxford Üniversitesi: "Aşının çocuklarda pıhtılaşmaya etkisine ilişkin ek bilgi bekliyoruz"

Bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle AstraZeneca aşısının kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'ndan (MHRA), İngiltere'de Oxford-AstraZeneca aşısını olan 18,1 milyon kişiden 30'unda kan pıhtısı geliştirdiğini ve bunlardan 7'sinin 24 Mart itibarıyla öldüğünü duyurmuştu. Ancak kan pıhtısı oluşması ile aşı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

PIHTILAŞMA VAKALARINA İLİŞKİN EK BİLGİ BEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADILAR

Oxford Üniversitesi'nin açıklamasında, "Pediatrik klinik testlerde güvenlik endişesi olmasa da yeni denemeler öncesinde, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'ndan (MHRA), yetişkinlerde bildirilen nadir tromboz/trombositopeni (kan pıhtılaşması) vakalarına ilişkin incelemesi hakkında ek bilgi bekliyoruz" ifadesi yer aldı.

Üniversite, şubat ayındaki açıklamasında, 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı denemeler yapacaklarını ifade etmişti.

Yorumlar (0)