SBÜ İzmir ve Adana Tıp Fakülteleri'nden YKS'de Büyük Başarı

Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan 2021 ÖSYM Lisans Yerleştirme Sonuçları Analizinde 102 Devlet Tıp Fakültesi Programları Başarı sıralamasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı olarak yeni kurulan İzmir Tıp Fakültesi ve Adana Tıp Fakültesi ‘’Sıralaması İyileşen’’ toplam 6 Fakülte içerisinde yer aldılar.

EĞİTİM 05.09.2021, 23:46 06.09.2021, 10:50 Ahmet Balcı
SBÜ İzmir ve Adana Tıp Fakülteleri'nden YKS'de Büyük Başarı

Yapılan analize göre Toplam 102 Tıp Fakültesi programından 89'unun başarı sıralamasında ciddi oranlarda gerileme görülürken sadece 6'sında iyileşme görüldü. SBÜ İzmir Tıp Fakültesi ve SBÜ Adana Tıp Fakültesi iyileşme gösteren başka bir deyişle başarı sıralamasını arttıran grup içinde yeraldılar.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof Dr Cevdet ERDÖL,İzmir ve Adana illerinde geçen yıl Haziran ayında Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı olarak kurulan iki Tıp Fakültesinin kısa sürede bu başarıyı elde etmelerinden oldukça mutlu olduklarını ifade ederek, "2021 YKS sonuçlarına göre üniversitemizin gerek lisans gerek ön lisans tüm kontenjanlarının dolmasını memnuniyetle karşılıyor ve bu durumu ülkemizin sağlık temalı ilk devlet üniversitesi olmasının ve bugüne kadar tercihleri ile kontenjanlarımızı dolduran kıymetli evlatlarımızın teveccühlerini hiçbir zaman sükût-u hayale uğratmamış olmamızın doğal bir neticesi olarak değerlendiriyorum.


En önemlisi ülkemizde sağlık alanında yoğun talep gören mesleklere yönelik fakülte, bölüm ve programları açmamız, bu bölüm ve programlarda yüzde 100 doluluk oranını elde etmemiz, büyüme stratejimizin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Üniversitemize yerleşerek SBÜ öğrencisi olma hakkı kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor, bu gelişmede emeği geçen ve katkısı olan SBÜ ailesinin tüm mensuplarına ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, üniversitemize ve sağlık camiasına hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.
SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Enver İLHAN ise ‘’Geçen yıl kurulan Fakültemize şuanda ikinci sınıf olan öğrencilerimiz çok kısıtlı zaman içerisinde tercihlerini yaparak yerleşmeye hak kazandılar. Buna rağmen Fakültemiz Devlet Tıp Fakülteleri içerisinde başarı sıralamasında ilk çeyrek dilimde yer aldı. Biz geçen yıldan yola çıkarak fakültemizi tanıtım için birçok faaliyetlerde bulunduk. Bilimsel toplantılar, Liselerle Online ortamda buluşulması, liselerin yerinde ziyaret edilmesi ,sosyal medya ve Web sitesi aracılığıyla duyurular yaparak yurt genelinde aday öğrencilerle online toplantı yapılması, tercih döneminde öğrencilerle ve velilerle bizzat Dekan tarafından çok sayıda görüşmeler yapılmasının yanısıra tanıtım filmleri çalışmalarımızın en önemlileriydi.

Toplantılarımızda SBÜ İzmir Tıp Fakültesinin yeni kurulduğunu ancak İzmir’de birlikte kullanım durumunda olduğumuz dört hastanenin yıllardır eğitim öğretim faaliyetlerine devam ettiğini binlerce Uzman Hekim yetiştirdiğini, deneyimli, tecrübeli akademik kadroya sahip olduğumuzu öğrencilerimizin altı yıl sonunda güçlü bir teorik eğitimin yanı sıra çok sayıda klinik pratik ve uygulama yaparak ayrıca bilimsel çalıma ve araştırmalara katılarak donanımlı ve yetkin iyi hekimler olarak mezun olacaklarını vurguladık. Sonuçta, Tıp Fakültelerinin büyük çoğunluğunun Başarı sıralamasının düştüğü yılda kendi başarı sıralamamızın yükselmesinden oldukça mutluyuz ancak aynı hızla fakültemizin tanıtımına devam edeceğiz’’

Yorumlar (4)
Sınayi İLHAN 3 yıl önce
Hayırlı uğurlu olsun başarılarınızın devamı diliyorum
Tebrik ediyorum sevgiler Selamlar
Osman Nuri Aydın 3 yıl önce
Hayırlı olsun saygı değer hocam .Sizin olduğunuz yerde başarı oranı her zaman en üst seviyede olur.Başarıların devamını diler saygılarımı sunarım
Turgay basısık 3 yıl önce
Hayırlı olsun başarılar diliyorum
Dr. Selamet Yılmaz 3 yıl önce
Hayırlı olsun. Başarılar diliyorum.