Aşı olmayanlarda pıhtılaşma görülebilir

Prof. Dr. Vefik Arıca, 24 TV'de Arafta Sorular programında aşı ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

SAĞLIK 06.09.2021, 14:16 06.09.2021, 14:38
Aşı olmayanlarda pıhtılaşma görülebilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, Covid 19 aşısı hakkında endişelere neden olan yanlış bilgilerle ilgili belli başlı konulara açıklık getirdi. 

2 DOZ AŞI OLUNMASI DURUMUNDA KISIRLIK SÖZ KONUSU DEĞİL

Kamuoyunun merak konusu olan "Aşı kısırlık yapar mı?” sorusunu cevaplayan Arıca, aşının kısırlık yapmadığını belirterek şunları kaydetti:

"Yaklaşık 1 hafta 10 gün önce sosyal medyada bir bilimsel yayın paylaştım. Her sabah kalkıp 'Yurt dışında neler oluyor?' diye haberlere baktığım zaman kısırlıkla ilgili ciddi bir yayın gördüm. Özellikle 2 doz BioNTech aşısı olanlarda, erkeklerde sperm miktarını artırdığına dair çok ciddi bir yayın yapıldı. Bunu sosyal medyamda aktardım."

İKİ YIL ÖNCESİ VE BUGÜN KIYASLANDIĞINDA DOĞUM ORANLARI ARTTI

Arıca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla ilgili artık bilimsel bir veri var, kısırlık yapmadığına dair. Hatta erkeklerdeki sperm sayısı ve volümünü artırdığına dair yayınlandı. "Aşı kısırlık yapar mı?" sorusundaki en önemli şey ise veriler. Ben iki yıl önceki doğum oranına ve şimdiki doğum oranına bakıyorum. Türkiye'de yüzde 10 civarında doğum oranının arttığını görüyorum. Madem aşı kısırlık yapıyor, yüzde 10 bir artış var. Bunun tabii farklı nedenleri de olabilir."

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

ÖLÜ VİRÜS AŞISI DA PIHTILAŞMA YAPABİLİR: HAREKETSİZLİĞE DİKKAT

Prof. Dr. Vefik Arıca, aşıya ilişkin akıllardaki diğer soruları da cevaplandırdı:

"Sinovac aşısı nedir? Ölü virüs aşısıdır. Biz virüsü öldürüp, veriyoruz. Virüsün kendisi pıhtılaşma yapıyor mu? Evet yapıyor. O yüzden kan sulandırıcıları veriyoruz. Ölü virüs veya aşılar pıhtılaşma yapabilir mi dersek evet yapar. Özellikle hareketsiz duruyorsak, bir hareket halinde değilsek. Koronavirüse bağlı olandan daha az yapar, yaklaşık bir 20-35 civarında daha az yapar.

COVİD'E YAKALANANLAR 100 KAT DAHA FAZLA KALP KASI İLTİHABI OLUYOR

Prof. Dr. Arıca, "Aşıdan sonra kalp kası iltihabı olur mu?" sorusunu da şu şekilde yanıtladı:

"Eğer koronavirüse yakalanırsanız 25-30 civarında daha fazla pıhtı atabilirsiniz hatta ölüme neden olabilir. 'Aşıdan sonra kalp kası iltihabı olur mu?' diye soruyorlar. Artış var mı diye. Yüzde 4 şeklinde bir veri var ama siz koronavirüs olduğunuz zaman eğer enfeksiyona kapılırsanız, yaklaşık 100 kat daha fazla kalp kası iltihabı olabiliyor."

Yorumlar (0)