SBÜ Ankara Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi akademik yıl açılışı gerçekleşti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye'nin ilk sivil Hava ve Uzay Hekimliği Fizyolojik Eğitim Merkezinin yakın zamanda Gülhane Tıp Fakültesi bünyesinde açılacağını bildirdi.

EĞİTİM 12.11.2021, 11:39 15.11.2021, 13:10
SBÜ Ankara Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi akademik yıl açılışı gerçekleşti

SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Ankara Şehir Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 2021-2022 Akademik Yıl Açılışı ve Cübbe Giyme Töreni, Ankara Şehir Hastanesi'nde gerçekleşti.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, konuşmasına başlarken Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 83'üncü yılı dolayısıyla rahmet ve minnetle andı.

ÖĞRENCİLER İÇİN FİDAN DİKİLDİ

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde yurt genelinde ağaçlandırma faaliyetlerinin yapıldığına işaret eden Erdöl, kendilerinin de 11 Kasım'da öğrencileri için fidan diktiklerini söyledi.

Prof. Dr. Erdöl, kuruluşu ve yapısı hakkında bilgi verdiği Sağlık Bilimleri Üniversitesinin, sağlık temalı kurulan ilk devlet üniversitesi olduğunu anımsatarak,Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyacı karşılamak için üniversiteleri bünyesinde Savunma Sağlık Bilimleri Enstitüsü bulunduğunu belirtti.

İLK SİVİL HAVA VE UZAY HEKİMLİĞİ EĞİTİM MERKEZİ GÜLHANE'YE AÇILACAK

Erdöl, "Bu enstitümüz bünyesinde Türkiye'nin ilk ve tek Tıbbi Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Laboratuvarı faaliyet gösteriyor ve bunu çok daha modern hale getiriyoruz." dedi.

Erdöl, Türkiye'nin hava ve uzay hekimliği konusundaki Eskişehir'de bulunan tek laboratuvarını şu an Hava Kuvvetleri ile ortak kullandıklarını dile getirerek, "İlk sivil Hava ve Uzay Hekimliği Fizyolojik Eğitim Merkezini Gülhane'de yakın zamanda açacağız." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, akademik yılın hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

CÜBBE GİYME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel, farklı üniversitelerin tıp fakültelerinden hekimlerin şehir hastanesi bünyesinde hizmet verdiğine vurgu yaptı.

Surel, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 2021-2022 akademik yılının hayırlı olmasını dileyerek katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından akademisyenler cübbelerini giydi.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, Ankara İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zülfikar Akelma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektör yardımcıları ile akademisyenler katıldı.

Yorumlar (0)