Sağlık Bilimleri Üniversitesi "En İyi" Devlet Üniversiteleri Kategorisinde

Türkiye’de üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yürüten Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr), lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerinden geri bildirim toplanarak yapılan 2021 Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın sonuçlarını duyurdu.

EĞİTİM 21.07.2021, 00:17 Ahmet Balcı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi "En İyi" Devlet Üniversiteleri Kategorisinde

125 devlet, 73 vakıf olmak üzere toplamda 198 üniversitede lisans öğrenimi gören 42.353 öğrenciden veri toplandığı bilgisinin paylaşıldığı araştırmada, Öğrenci Memnuniyet Ölçeği uygulandığı belirtildi.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ MEMNUNİYET SIRALAMASINDA SBÜ 17. SIRADA

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, araştırmada temel alınan memnuniyet alanlarının genelinin paylaşıldığı bulgulara göre, 125 devlet üniversitesinin yer aldığı listede 441 puanla 17. sıraya yerleşti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ), vakıf ve devlet üniversitelerinin bir arada değerlendirildiği genel memnuniyet sıralamasında 35. sırada yer aldı. Genel memnuniyet puanı ise 441 oldu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, 198 üniversitenin yer aldığı “Üniversitelerin akademik destek ve ilgi sıralaması”nda 46 sırada yer aldı.

SBÜ, KİŞİSEL GELİŞİM VE KARİYER DESTEĞİ SIRALAMASINDA 15. OLDU

Araştırmanın sonuçlarında yer alan üniversitelerin “Kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyeti” sıralamasında ise 80 puan alarak 28. sırada konumlandı.

“Kişisel gelişim ve kariyer desteği” sıralamasında 82 puanla 15. sırada yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi, “Öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği” sıralamasında ise 39. sırada.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, üniversitenin gönül coğrafyamıza sağlık profesyonelleri yetiştirmek amacıyla 1903'te 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane'nin bugünkü imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulama olarak kurulduğunu anımsattı.

Tarihten adlıkları ilhamla öğrencileri tam donanımlı sağlık profesyonelleri olarak yetiştirdikleri bilgisini veren Erdöl, "2015'te kurulmamıza rağmen ÜniAr tarafından hazırlanan TÜMA 2021 raporunda öğrencilerin beklentilerini üst düzeyde karşılayan 'A Plus Seviye' üniversiteler arasında yer almamız, ülkemizin ve gönül coğrafyamızın sağlık profesyoneli ihtiyacını karşılamaya yönelik yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucudur." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)