Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Restore Edilecek

Osmanlı döneminin son şaheseri olarak bilinen yüz yıllık tarihi miras ‘Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’ yenileniyor.

EĞİTİM 07.06.2016, 10:30 Ahmet Balcı
Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Restore Edilecek

Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid Han tarafından inşa ettirilen 200’ü aşkın hastaneden biri olan ve döneminin son şaheseri olarak bilinen İstanbul’daki Mektebi Tıbbiyye-i Şahane binası yenileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında tarihi yapının restorasyonu için bir protokol imzalandı.

Protokol çerçevesinde yenilenecek yüz yıllık tarihi miras için İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Üniversite ortak çalışacak.

Eserin ortaya çıkmasını sağlayan Sultan II. Abdulhamid’i rahmetle yâd eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Abdulhamid Han’ın başlattığı eğitim hamlesinin, imzalanan bu protokolle daha ileriye taşınacağını söyledi.

Millî Eğitim Bakanı olarak bu çalışmanın ilk imzasını geçtiğimiz Şubat ayında attığını belirten Bakan Avcı, Bakanlık makamında gerçekleştirilen prokotol töreninde yaptığı konuşmada, bu iznin devamına imza atmanın yine kendisine nasip olduğunu ifade etti.

Yine Bir Eğitim Kurumu Olarak Devam Edecek

“İmzaladığımız bu protokol Bakanlığımız ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında İstanbul’daki Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane binasının restorasyonu, restitisyonu, bakımı, onarıma alınmasıyla ilgili süreçleri Bakanlığımızın İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yürütülmesine ilişkin bir protokol.

Bu protokolle birlikte bir zamanlar tarihi Haydarpaşa Lisesi de olan ve memleketimize çok değerli insanlar yetiştiren eğitim kurumumuz yine bir eğitim kurumu olarak, rektörlük binası olarak inşallah aynı zamanda hizmetlerine devam edecek. İmzaladığımız bu protokol de bu süreçleri en kısa zamanda tamamlamayı hedefleyen bir protokol.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile böyle bir protokolün imzalanabilmesi için önce o bina ile ilgili birinci dereceden sorumlu Millî Eğitim Bakanlığı olduğu için önce Millî Eğitim Bakanlığının izni gerekiyordu. Şubat ayında o izin verilmişti ve bugün de o iznin devamı olan protokolümüzü burada imzalamış oluyoruz.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl Bey’e bütün bu süreçte, üniversitenin kurulma sürecinde, yapılanma sürecinde ve bundan sonraki gelişme sürecinde gösterdikleri olağanüstü dirayet için çok teşekkür ediyorum. Memleketimize çok güzel bir üniversite kazandırıyor Sayın Rektörüm.”

Sayın Cumhurbaşkanı’mıza da Bir Kez Daha Teşekkür Ediyoruz

“Bu eserin ortaya çıkmasını emri şahaneleri ile sağlayan Sultan II. Abdulhamid Han Hazretlerine rahmet diliyoruz.

Sultan Abdulhamid zamanında İmparatorluk’ta 200’ü aşkın hastane hizmete sunuluyor. Bunlardan bir tanesi de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Hastanesi. Dolayısıyla Sultan Abdülhamid Han’ın başlattığı eğitim hamlesini bugün sahip olduğumuz imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulama. Sağlık Bilimleri Üniversitesi de yine onun devamı olarak fakülteyi de o hatıraya hürmetle kurmuş oldular.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da bu tarihi hatıraya hürmeten konuya olan yakın ilgisini çok yakından biliyoruz ve kendilerine de bu vesileyle bir kere daha teşekkür ediyoruz.”

Tarihi Yapı Günümüze Kadar Ciddi Bir Tadilat Görmemiş

Tarihi binanın yapıldığından beri ciddi bir tadilat görmediğini ve birçok eksikleri ile çöken taraflarının bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise Bakan Avcı’nın ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane binası Osmanlı döneminin son şaheseri olarak biliniyor. Haydarpaşa’da 1903 yılında eğitim hizmetine başlayan bu bina 1933 yılına kadar üniversite olarak, 1933-1983 arası Haydarpaşa Lisesi olarak, 1983 yılından günümüze kadar da Marmara Üniversitesinin bazı birimlerinin bulunduğu bina olarak hizmete devam ediyor. Fakat yapıldığından beri ciddi bir tadilat, onarım görmemiş ve birçok eksiklikleri, çöken tarafları var.

Bu binayı Sayın Bakan’ımızın önderliğinde inşallah en kısa zamanda eski güzelliğine bir nebze olsun yaklaştırmak ve eğitim hizmetine orada devam etmek istiyoruz.”

Tarihi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Binası

Osmanlı mimarisine ışık tutan önemli yapılara imza atan Alexandre Vallaury ile Raimonde D’Aronco’nun mimarlığını yaptığı ve 1894 yılında inşaatına başlanan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binası eğitime 1903 yılında açıldı.

Klinik pavilyonları günümüzde Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet veren yapı daha önce Marmara Üniversitesinin bir kampüsü olarak kullanılıyordu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla hâlen hizmet veren yapının bünyesinde Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yaşam Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bulunuyor.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binasında gerçekleştirilecek tüm restorasyon, çevre düzenleme, proje revizyon işleri ve müteferrik işlerine ilişkin Sağlık Bilimleri Üniversitesinin, Bakanlığa yaptıracağı işlerin genel esaslarını belirleyen protokol ile gerekli ödenek Üniversite tarafından temin edilirken, teknik denetim ise Bakanlık tarafından sağlanacak.

Yorumlar (0)