Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Şangay Klasmanı'nda yer aldı

2003 yılından beri her yıl üniversitelerin akademik başarı sıralamasını listeleyen Shangai Ranking, Bu yıl da dünya çapında en başarılı 1000 üniversiteyi açıkladı. Listede Sağlık Bilimleri Üniversitesi de yer alıyor.

DÜNYA 15.08.2022, 17:22 15.08.2022, 20:08
Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Şangay Klasmanı'nda yer aldı

Şangay Klasmanı (ShangaiRanking), her yıl dünya üniversitelerinin akademik başarısını ölçü alarak sıralıyor. Toplamda 2 bin 500'den fazla üniversite sıralanıyor fakat en iyi 1000 üniversite liste halinde yayımlanıyor. Bu yıl, akademik başarı sıralaması kriterlerine göre dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listede yerini aldı.

2022 Şangay Klasmanı'nda sıralanan üniversitelerde ilk 1000'de toplam 11 Türk üniversitesi bulunuyor.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ŞANGAY KLASMANI LİSTESİNDE

ShanghaiRanking Consultancy tarafından hazırlanan listede, Türkiye'den 401. sırada İstanbul Üniversitesi; 601. sırada Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi; 801. sırada Ankara Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi; 901. sırada Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer aldı.

AKADEMİK BAŞARI SIRALAMASININ BELİRLENMESİNDE BİRÇOK KRİTER GÖZETİLİYOR

Bağımsız bir kuruluş olan ShanghaiRanking, Nobel ödüllü, Fields madalyası, yüksek atıf alan araştırmacıları ya da Nature ve Science dergisinde yayımlanan makaleleri olan her üniversiteyi sıralamaya dahil ediyor. Listeye ayrıca Science Citation Index-Expanded (SCIE) ve Social Science Citation Index (SSCI) tarafından indekslenen önemli sayıda makalesi olan üniversiteler de dahil ediliyor.

Sıralama çeşitli kriterlere göre belirleniyor. Buna göre, akademik personel sayısı, Clarivate tarafından seçilen yüksek atıf alan araştırmacı sayısı, eğitimin ve fakültenin kalitesi, araştırmaların verimliliği, kişi başına performans değerlendiriliyor.

LİSTEDE ABD ÜNİVERSİTELERİ ÖN PLANA ÇIKIYOR

Dünyanın en iyi ilk üç üniversitesi sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nden Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) oldu.

İlk binde Amerika Birleşik Devletleri'nden üniversiteler öne çıktı. ABD'den ilk yüzde toplam 39 üniversite, ilk binde ise 196 üniversite listeye girdi. Onu ilk yüzde 8, ilk binde toplam 63 üniversiteyle İngiltere izledi.

Yorumlar (0)