Organ nakli olan hastalarda 3. doz aşıdan sonra antikor oluştuğu tespit edildi

ABD’de yürütülen bir çalışmada, organ nakli yapılmış bazı hastalarda koronavirüs aşısının ancak üçüncü dozu uygulandıktan sonra antikor seviyesinin yükseldiği gözlendi.

DÜNYA 16.06.2021, 15:00 16.06.2021, 10:58
Organ nakli olan hastalarda 3. doz aşıdan sonra antikor oluştuğu tespit edildi

Annals of Internal Medicine dergisinde yer alan araştırmada, ABD’nin John Hopkins Üniversitesinden bilim insanları, organ nakli olmuş hastalarda üçüncü doz Covid-19 aşısının vücudun antikor üretimine etkisini inceledi.

Organ nakli hastalarında nakledilen organı vücudun reddetmemesi için hastalara bağışıklığı bastıran ilaçlar veriliyor ve bu durum da hastaları Covid-19 salgınına karşı korumasız hale getiriyor.

ORGAN NAKLİ YAPILAN 30 HASTA GÖZLEMLENDİ

Çalışmada, organ nakli yapılan 30 hastaya iki doz Covid-19 aşısı uygulandı. Bu hastalardan 24’ünün antikor üretmediği, 6’sının ise düşük seviyede antikor ürettiği saptandı. Hastaların tamamına 67 gün sonra üçüncü doz aşı yapıldı.

ÜÇÜNCÜ DOZDA ANTİKOR ÜRETİMİ ARTTI

İlk iki dozda antikor üretimi düşük seviyede gözlenen 6 hastada daha çok antikor üretimi gözlenirken, virüse karşı antikor üretmeyen 24 hastanın 8'inin üçüncü doz aşının ardından antikor ürettiği tespit edildi.

Böylelikle üçüncü doz aşıdan sonra 30 hastada Covid-19'a karşı antikor üretenlerin sayısı 6'dan 14’e yükseldi.

John Hopkins Üniversitesinden çalışmayı yürüten Dr. Dorry Segev, çalışmanın, organ nakli yapılan hastalarda antikor üretiminin artışı noktasında "ümit verici" olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)