LayV virüsü Çin'de 35 kişide tespit edildi

Çin'de tespit edilen Langya (LayV) isimli yeni virüsün 35 kişide görüldüğü bildirildi.

DÜNYA 11.08.2022, 10:14 11.08.2022, 14:05
LayV virüsü Çin'de 35 kişide tespit edildi

Henan ve Şantung eyaletlerinde ortaya çıkan Langya (LayV) isimli yeni virüsün virüsün hayvanlardan insanlara geçtiği tahmin ediliyor.

Ağırlıklı olarak kır farelerinde görülen virüse Çin'de 35 kişide rastlandı.

İNSANDAN İNSANA YAYILIP YAYILMADIĞINA DAİR BİLGİ YOK

Halsizlik, ateş ve öksürük belirtileri bulunan virüsün insandan insana yayıldığına dair henüz somut bir veri bulunmuyor.

Çin, Singapur ve Avustralya'dan araştırmacıların LayV'nin tespitine dair yazdığı makale, New England Tıp Dergisinde yayımlandı.

Araştırmacılardan Singapur'daki Duke-NUS Tıp Okulu'nda görevli Wang Linfa, LayV vakalarının ciddi olmadığı ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi ancak yine de dikkatli olunması çağrısı yaptı.

KIR FARELERİNİN YÜZDE 27'sinde LayV GÖRÜLDÜ

Bilim insanları tarafından yapılan testlerde kır farelerinin yüzde 27'sinde LayV'ye rastlanırken, köpeklerin yüzde 5'i keçilerin de yüzde 2'sinde virüs görüldü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, insanlarda görülen her 4 virüsten 3'ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğine işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler de (BM) iklim krizi ve yaban hayatı istismarının artışı nedeniyle benzer hastalıkların görülebileceği uyarısı yapmıştı.

Yorumlar (0)