Hindistan'da müslümanlar camileri Covid 19 acil bakım merkezine dönüştürüyor

Hindistan'da artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının ve acil bakım gerektiren hasta sayısının artması nedeniyle çok sayıda cami bakım merkezine dönüştürüldü.

DÜNYA 11.05.2021, 14:44 11.05.2021, 13:02
Hindistan'da müslümanlar camileri Covid 19 acil bakım merkezine dönüştürüyor

Salgında ikinci ve daha büyük bir dalgayla karşı karşıya bulunan Hindistan'da vaka sayısı 22 milyon 662 bini geçti. Virüs nedeniyle 246 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Nüfusu 1,4 milyona yaklaşan Hindistan, günlük olarak en fazla vakanın ve ölümün görüldüğü ülke.

Al Jazeera'nın haberine göre, vakaların yoğun olduğu eyaletlerde ve şehirlerde Hindistan'da Müslümanlar, camilerini bakıma muhtaç hastalara açmak için seferber oldu. Müslüman topluluklar vaka sayılarının nisan başından bu yana tırmanışa geçmesiyle çökme noktasına gelen sağlık sistemine destek olmayı amaçlıyor.

TECRİT BÖLÜMLERİ OLUŞTURULDU

Ülke genelinde çok sayıda camide solunum cihazına bağlı tedavi olması gereken hastalar için acil bakım üniteleri oluşturuldu. Bazı camilerde ise karantina altında tutulması gereken yardıma muhtaç hastalara ilaç ve gıda takviyesi yapılan tecrit bölümleri oluşturuldu.

550 BİN CAMİNİN HASTA BAKIM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN ÇAĞRI YAPILDI

Merkezi Delhi'de bulunan Tüm Hindistan İmamlar Örgütü Baş İmamı Mevlana Ömer Ahmed İlyas, Hindistan'da 550 bin caminin hasta bakım merkezine dönüştürülmesi için çağrı yaptıklarını belirterek "Virüs hızla yayılıyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak tüm Müslümanları evlerinde ibadet etmeye ve diğerlerine yardım etmeye çağırıyorum. Bu mübarek Ramazan ayında hayat kurtarmaktan daha büyük ibadet olamaz" dedi.

New Delhi'de yaşayan salgın bilimci Dr. Lalit Kanth, devlet kurumlarının acze düştüğü bir durumda Müslümanlar ve Sihler gibi dini toplulukların yardım elini uzatmasının değerli olduğunu vurgulayarak "Farklı topluluklardan insanların ve gönüllülerin aldığı inisiyatif tüm toplumda şükranla karşılanıyor. Dini topluluklar daima felaket zamanlarında yardıma hazır olmuştur" ifadelerini kullandı.

500 BİN EK YATAK VE DONANIM İHTİYACI SÜRÜYOR

Bulaşıcı Hastalık Dinamikleri Ekonomi ve Siyaset Merkezinin tahminlerine göre, halen 95 bin acil bakım ünitesi bulunan ülkede artan ihtiyacı karşılayabilmek için 500 bin ilave yatağa ihtiyaç duyuluyor. Yatak dışında, bu ünitelerin ilaç, tıbbi oksijen ve solunum cihazlarla da donatılması gerekiyor.

Yorumlar (0)