Güney Afrika'da yapılan yeni araştırma: BioNTech, omicron'a karşı yüzde 33 koruma sağlıyor

Omicron varyantının ilk kez tespit edildiği ve halihazırda baskın varyant olduğu Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük sağlık sigortası firması Discovery'nin, 15 Kasım-7 Aralık tarihlerinde ülkede kaydedilen 78 bin Omicron vakası üzerinde yürüttüğü araştırmanın sonuçları açıklandı.

DÜNYA 15.12.2021, 10:30 29.04.2022, 13:39
Güney Afrika'da yapılan yeni araştırma: BioNTech, omicron'a karşı yüzde 33 koruma sağlıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapılan bilimsel bir çalışmada, çift doz Pfizer-BioNTech aşısının, koronavirüsün omicron varyantına karşı yüzde 33 koruma sağladığını ortaya konuldu.

Buna göre, Covid-19'un delta varyantına karşı yüzde 80 seviyesinde koruma sağlayan çift doz Pfizer-BioNTech aşısının, omicron varyantına karşı koruma oranının yüzde 33 seviyesine gerilediği belirlendi.

AŞI DELTA VARYANTINDAN HASTANEYE YATIŞA KARŞI YÜZDE 90 ETKİLİ

Araştırma sonuçları ayrıca Pfizer-BioNTech aşısının hastaneye yatışlara karşı yüzde 70 etkili olduğunu gösterdi.

Bu oran delta varyantı için yüzde 90 seviyelerindeydi.

OMİCRON HAFİF SEMPTOM GÖSTERİYOR

Discovery firmasının Üst Yöneticisi (CEO) Ryan Noach, eldeki bulgular ışığında omicron varyantının diğer varyantlara kıyasla çok daha hafif semptomlar gösterdiğini ibelirtti.

Noach ayrıca omicron nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların büyük çoğunluğunun "aşısız" olduğuna vurgu yaptı.

Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi (SAMRC) Başkanı Glenda Gray de yaptığı açıklamada, daha düşük koruma oranlarına rağmen Pfizer-BioNTech aşılarının hastaneye yatışlara karşı etkili olmasının önemli olduğunu belirterek "Bu sonuçlar bizi son derece cesaretlendirdi." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)