Fatih Altaylı’dan teyit.org’a: En azından ‘Quermax'ı araştıracak yetkinlikte değilim’ demesi gerekirdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Facebook'la anlaşması olan doğrulama sitesi teyit.org'un da bu quercetin etken maddeli quermax'ı inceleyerek "işe yaradığı kanıtlanamamıştır" raporu hazırladığını ve Quermax'ın Facebook'ta da tanıtımlarının engellendiğini belirterek Teyit.Org'u eleştirdi.

DÜNYA 21.04.2021, 01:10 Ahmet Balcı
Fatih Altaylı’dan teyit.org’a: En azından ‘Quermax'ı araştıracak yetkinlikte değilim’ demesi gerekirdi

 Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden gelen bilgiye göre quercetin ile ilgili yaptığım yayından sonra  sonra uluslararası ilaç devleri devreye girmişler.

Öncelikle Lancet, daha önce yayına aldığı Quercetin’le ilgili klinik çalışmayı yayından kaldırmış. Daha sonra Google, Quercetin’e ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ürettiği Quermax adlı gıda takviyesine “tanıtım yasağı” getirmiş.

Daha sonra teyit.org konuyu ele almış. Yaptığı inceleme sonucunda “İşe yaradığı kanıtlanamamıştır” sonucuna varmış. Böylesine bir bilimsel sonuca varmak için epey bir araştırma gerekirken teyit.org’un İngiliz dili edebiyatı eğitimi almış bir çalışanı tarafından varılan “İşe yaradığı kesin değil” kanaati üzerine Facebook da tanıtımları engellemiş.

İşin ilginci uluslararası ilaç devlerinin ürettiği Quercetin markalarına yasak yok ama Türkiye’de aynı kökenden gelen etken madde ile üretilen Qermax markasının tanıtımına uluslararası bir yasak var. İlaç sektörünün kirliliği bilinmeyen bir şey değil. Teyit.org’un buna alet olması ise üzücü. En azından “Ben bunu araştıracak yetkinlikte değilim” demesi gerekirdi."

Yorumlar (0)