Dünya genelinde 2 milyon kişi hayatını kaybetti, 104 milyon kişi iyileşti

Dünya genelinde elde edilen verilere göre koronavirüs salgınında vaka sayısı 129 milyon 866 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 833 bini, iyileşenlerin sayısı 104 milyon 664 bine ulaştı.

DÜNYA 02.04.2021, 14:10 02.04.2021, 12:26
Dünya genelinde 2 milyon kişi hayatını kaybetti, 104 milyon kişi iyileşti

Vaka sayısı ABD'de 31 milyon 175 bine, Brezilya'da 12 milyon 753 bine, Hindistan'da 12 milyon 299 bine ve Fransa'da 4 milyon 644 bine çıktı.

Hindistan'da ise günlük vaka sayısı, son 6 ayın en üst seviyesine ulaşarak 72 bin 330'a ulaştı.

BİLEŞENLER KARIŞTI, AŞI ÇÖPE GİTTİ

ABD'nin Baltimore kentinde, ilaç firması Johnson&Johnson'ın 15 milyon doz Covid-19 aşısı, üretim tesisinde bileşenlerinin karıştırılması sonucu çöpe gitti.

İtalya'da Mario Draghi liderliğindeki hükümet tarafından, salgına yönelik sıkı tedbirlerin geçerlilik süresi 30 Nisan'a kadar uzatıldı. Bakanlar Kurulu'ndan çıkan kararnameye göre, 21 idari bölge risklerine göre, renklere ayrılmaya devam edecek ancak hiçbir bölge nisan sonuna dek faaliyetlerin ve serbest dolaşımın kısıtlandığı çok yüksek riskli "kırmızı" ya da yüksek riskli "turuncu" kategori dışında riskin düşük olduğu "sarı" ve "beyaz" kategoriye geçirilmeyecek.

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Sassuolo ise milli futbolcu Kaan Ayhan'ın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını bildirdi.

BREZİLYA'DA TEK DOZLUK AŞININ ACİL KULLANIMINA BAŞLANDI

İngiltere'de yapılan ankette, Kovid-19 semptomları görülenlerden sadece yüzde 18'inin test yaptırdığı tespit edildi.

Salgından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya, Johnson&Johnson'un iştiraki Janssen firmasının geliştirdiği tek doz olarak uygulanan Covid-19 aşısının acil kullanımını onayladı.

ALMANYA CUMHURBAŞKANI AŞI OLDU, BİRÇOK ÜLKEDE YENİ TEDBİRLER ALINDI

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Covid-19 aşısı olduğu bildirildi. Berlin eyaletinde ise alınan tedbirler sıkılaştırıldı. Buna göre, açık havada yarından itibaren 21.00-05.00 saatlerinde en fazla 2 kişi bir araya gelecek.

Avusturya'nın doğusunda yer alan 3 eyalette, vakalardaki artış nedeniyle 4'üncü kez 11 Nisan’a kadar geçerli olacak sıkı karantina koşulları uygulamaya başlandı. Viyana, Aşağı Avusturya ve Burgenland eyaletlerinde, günlük vaka sayılarının diğer eyaletlere oranla daha yüksek olması nedeniyle iş yerleri, mağaza ve kişisel bakım merkezleri bir kez daha kapatıldı.

Fransa'da salgına karşı alınan yeni tedbirler, Ulusal Mecliste onaylandı. Buna göre, daha önce 19 bölge için getirilen sokağa çıkma kısıtlaması, 3 Nisan'dan itibaren 4 haftalığına ülke genelinde uygulanacak. Ülke genelinde 19.00-06.00 saatlerinde de sokağa çıkma yasağı getirildi.

Bulgaristan’da vaka sayısının yüksek düzeylere ulaşmasına rağmen önlemler gevşetildi. Sağlık Bakanlığı, endişe verici rakamlara rağmen bugünden itibaren sinema, tiyatro ve spor salonlarının yüzde 30 kapasiteyle yeniden hizmete geçeceğini duyurdu.

BioNTech VE PFİZER YÜZDE 91 KORUYUCULUK ORANI OLDUĞUNU AÇIKLADI

Pfizer ile BioNTech, geliştirdikleri Covid-19 aşısının virüsü 6 aya kadar yüzde 91,3 oranında önlediğini bildirdi.

Pfizer aşısından 100 bin doz, Kolombiya'nın başkenti Bogota'ya getirilirken, 66 bin 690 doz da Ekvador'un başkenti Kito'ya ulaştırıldı.

Japon tıbbi malzeme üreticisi Terumo da Pfizer'ın aşı şişesinden 7 doz çekebilecek şırınga imalatını başlattı.

ÖZBEKİSTAN KİTLESEL AŞILAMAYA BAŞLADI

Özbekistan’da, vakaların yeniden artması üzerine yeni kısıtlamalar uygulanmaya başlandı. Yeni uygulamaya göre, konser, sinema, tiyatro ve diğer gösteri salonlarına izleyiciler ateşi ölçülerek alınacak. Konser, sinema ve tiyatrolarda doluluk oranı en fazla yüzde 50 ile sınırlı tutulacak ve seyircilerin maske takma ve sıhhi kurallara riayet etmeleri gerekecek. Özbekistan’da, kitlesel aşı uygulaması başlatıldı.

PANDEMİDE DÜNYA GENELİNDE ÖLÜ DOĞUM VE ANNE ÖLÜM ORANLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında Vietnam'a 811 bin doz Covid-19 aşısı ulaştı.

Tayland Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bugünden itibaren yurt dışından gelen aşılanmış kişiler için karantina süresinin 14 günden 7 güne indirileceği duyuruldu. Öte yandan söz konusu kişilerin, artık Tayland konsolosluklarından "uçuşa uygunluk belgesi" almalarının gerekmediği bildirildi.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC), hükümetlere, kıtanın üçüncü dalgaya doğru ilerlediği uyarısını yaptı.

Madagaskar, Covid-19'a karşı bitkisel ilaç geliştirdiğini iddia etti ve COVAX'a katılmaya karar verdi.

Salgın döneminde dünya genelinde ölü doğum ve anne ölüm oranlarının yaklaşık üçte bir oranında arttığı açıklandı.

Yorumlar (0)