DSÖ'ye göre seyahat kısıtlamaları Omicron varyantının yayılmasına engel değil

DSÖ'ye göre, Omicron varyantının çıktığı ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının, varyantın küresel yayılımını önlemek için çözüm olmayacak.

DÜNYA 01.12.2021, 14:00 01.12.2021, 14:01
DSÖ'ye göre seyahat kısıtlamaları Omicron varyantının yayılmasına engel değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının çıktığı ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının, varyantın küresel yayılımını önlemek için çözüm olmadığına dair açıklama yaptı.

DSÖ, açıklamasında, Omicron varyantına ilişkin uluslararası camiaya tavsiyeler yapıldı. Varyanta ilişkin son gelişmelerin DSÖ Sekreterliğince yakinen takip edildiği ifade edildi.

GÜNEY AFRİKA BAŞARILI BİR MÜCADELE SERGİLİYOR
Varyantın ilk ortaya çıktığı Güney Afrika Cumhuriyeti ve Bostvana'nın, Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca Omicron vakalarını hızlıca tespit edip raporlayarak başarılı mücadele sergilediği vurgulandı.

Omicron varyantını "endişe verici" olarak tanımladıklarını kaydedilerek ülkelerin takip ve dizilim hizmetlerini geliştirmesiyle vaka sayısının artmasının beklendiği uyarısı yapıldı.

KISITLAMALAR YERİNE TEDBİRLERE DAHALI BİR YAKLAŞIM ŞART

Yeni varyant nedeniyle ilgili seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelere, "Seyahat kısıtlamaları uygulayan ülkeler, bu tedbirleri delillere dayalı ve risk esaslı bir yaklaşımla almalıdır." denildi.

"SEYAHATLER DEVAM ETMELİ"

Bazı ülkelerin, varyantın çıktığı ülkelerden uçuşları tamamen durdurması kararına ilişkin "Tam seyahat yasakları, varyantın uluslararası yayılımını önlememekle beraber insanların günlük hayatı ve geçimi için külfet olacak, aynı zamanda salgına karşı küresel mücadeleyi olumsuz etkileyecektir." uyarısı yapıldı.

Salgın devam ettiği sürece insani yardım, kargo nakli, ana ürün tedariki ve insani yardım gibi hayati önem taşıyan uluslararası seyahatlerin devam etmesi gerektiği bildirildi.

Omicron varyantının yayılmasını önlemek için bütün ülkelere, "takip ve dizilim sistemlerini geliştirme", "virüse dair tamamlanmış genom dizilimlerini kolay ulaşılabilir veri tabanlarına sunma", "varyantlara dair vaka ve salgın kümelerini DSÖ'ye bildirme" tavsiyelerinde bulunuldu.

"HENÜZ TAM ANLAYAMADIĞIMIZ BİR VARYANT"

Uluslararası seyahat yapacak kişilerin ise Covid-19 semptomlarına karşı uyanık ve tedbirli olmaları gerektiği bilgisi paylaşıldı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bugünkü açıklamasında, Omicron varyantının görüldüğü ülkelere yönelik seyahat kısıtlaması uygulamalarına tepki göstermişti.

Güney Afrika ve Bostvana'nın seyahat yasağı uygulamalarıyla cezalandırıldığını savunan Ghebreyesus, "Henüz tamamen anlamadığımız bir varyanta karşı vatandaşlarını korumak isteyen ülkeleri çok iyi anlıyorum fakat bazı üye ülkelerin delillere dayanmayan ve sadece adaletsizliği daha kötü hale getirecek genelleyici ve toptan tedbirlere başvurmasını aynı şekilde endişeyle karşılıyorum." şeklinde konuşmuştu.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 25 Kasım'da DSÖ tarafından "Omicron" olarak isimlendirilen B.1.1.529 varyantının tespit edildiği bildirilmişti.

Yorumlar (0)