ABD Sağlık Başdanışmanı Dr. Fauci istifa ediyor

ABD'de Covid-19 döneminin sembol isimlerinden Dr. Anthony Fauci istifa ediyor.

DÜNYA 23.08.2022, 10:30 23.08.2022, 11:54
ABD Sağlık Başdanışmanı Dr. Fauci istifa ediyor

ABD'de pandemi döneminde yaptığı açıklamalarla sembol isim haline gelen Dr. Anthony Fauci, aralık ayında ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Direktörlügü ile ABD Başkanı Joe Biden'in Sağlık Başdanışmanlığı görevlerinden ayrılacağını açıkladı.

Fauci, "NIAID'deki görevlerimden ve Biden'ın Sağlık Başdanışmanlığı görevimden ayrılacağımı duyurmak isterim. Kariyerimin bir sonraki aşamasına geçmek için bu pozisyonlardan aralık ayında ayrılmış olacağım." dedi.

7 ABD BAŞKANININ DÖNEMİNDE HİZMET VERMİŞTİ

ABD Başkanı Biden da yaptığı yazılı açıklamada, Fauci ile birçok konuda çalıştıklarını ifade ederek, Fauci'nin Ebola, Zika ve Covid-19 süreçlerindeki katkılarından övgüyle bahsetti. 

Biden, bugüne kadar 7 ABD başkanının döneminde hizmet verdiğine işaret etti.

Biden, "ABD, Fauci sayesinde daha güçlü, daha dirençli ve daha sağlıklı." ifadesini kullandı.

Fauci'nin hükümetteki görevinden ayrıldıktan sonra hangi pozisyonda çalışacağına ilişkin herhangi bir detay paylaşılmadı.

COVİD'LE MÜCADELEDE SEMBOL İSİMLERDENDİ

Fauci, Covid-19 salgınının başından bu yana gerek Beyaz Saray'da gerekse de ABD medyasında yaptığı açıklamalarla salgının sembol isimlerinden biri olmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Fauci'yi salgın döneminde "karanlık senaryolar yazmak" ile suçlamış ve ikili arasındaki sürtüşmeler zaman zaman gündem haline gelmişti.

Fauci, Biden döneminde de Beyaz Saray Covid-19 ile mücadele ekibinin önemli bir ismiydi.

Yorumlar (0)