ABD'de aşı yaptıranlar maskesiz bir araya gelebilecek

ABD'de Covid-19 aşılarının tamamını yaptıranlar için maske zorunluluğu büyük ölçüde kaldırıldı.

DÜNYA 28.04.2021, 11:00 28.04.2021, 10:39
ABD'de aşı yaptıranlar maskesiz bir araya gelebilecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının tamamını yaptırmış kişilerin iç ve dış mekanlarda, çok kalabalık olmadığı sürece maskesiz bir araya gelmesinde sorun olmadığını duyurdu.

CDC'nin ABD'liler için paylaştığı yeni rehberde, Covid-19 aşılarının her iki dozunu da yaptıranların dışarıda egzersiz, yemek veya sosyalleşmek için maskesiz bir araya gelebilecekleri belirtildi.

TAMAMEN AŞILANANLAR SOSYAL MESAFEYE DİKKAT ETMEDEN TOPLANABİLİR

CDC'nin internet adresinde, ''Eğer tam olarak aşılanmışsanız, tamamen aşılanmış diğer kişilerle kapalı alanda maske takmadan veya 2 metrelik sosyal mesafeye dikkat etmeden toplanabilirsiniz. Çok kalabalık olmayan dış mekanlarda, maske takmadan sosyal aktivitelere katılabilirsiniz'' şeklinde açıklama yapıldı.

Aşılanmış bireylerin, henüz aşısını yaptırmamış olan başka bir ev halkıyla da kapalı veya dış mekanlarda maskesiz ve sosyal mesafeye dikkat etmeden bulunabileceği belirtilirken, bu tarz gruplarda Covid-19'a yakalanma riskini yükseltecek bazı hastalıklara sahip kimsenin olmaması gerekliliği vurgulandı.

MASKE TAKILMASI YİNE DE DAHA GÜVENLİ

CDC, maske takmanın hala daha güvenli olduğunun altını çizdiği açıklamada, "Maskesiz dışarı çıkmadan önce kendi kişisel durumunuzu, aileniz ve çevrenizdeki insanlar için riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir" diye belirtiyor.

Öte yandan CDC, berber salonu, canlı performans etkinlikleri, geçit töreni, alışveriş merkezleri, ibadethaneler ve müzeler gibi mekanlarda tamamen aşılanmış olan kişilerin de maskeye devam etmesini tavsiye etti.

TAMAMEN AŞILANMIŞ KİŞİLER BERABER OTURABİLECEK, SARILABİLECEK

CDC, martta, tamamen aşılanmış kişilerin iç mekanlarda maskesiz oturmaları ve sarılmalarında, bu ayın başlarında ise aşılarını tamamen yaptıranların ülke içinde toplu taşıma araçlarıyla maske takmak şartıyla seyahat etmelerinde sakınca olmadığını belirtmişti.

Açıklama, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 30'unun Covid-19 aşılarının tamamını yaptırmasının arkasından geldi.

Yorumlar (0)