Yeni araştırma: Doğuştan gelen bağışıklık çocukları Covid 19'dan koruyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, çocuklarda doğuştan gelen bağışıklık tepkisinin, Covid-19'la mücadelede daha iyi olduğu belirtilerek, bunun, çocukların ciddi şekilde hastalanma olasılıklarının neden yetişkinlerden daha az olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceği öne sürüldü.

BİLİM 22.12.2021, 15:23 22.12.2021, 16:22
Yeni araştırma: Doğuştan gelen bağışıklık çocukları Covid 19'dan koruyor

İngiltere'de University College London (UCL) ve bağlı hastanelerdeki araştırmacılar, semptomları asemptomatikten şiddetliye kadar değişen 19 pediatrik ve 18 yetişkin Covid-19 hastasından hava yolu ve kan örneklerinin alınmasının yanı sıra 41 sağlıkçocuktan kontrol örnekleri toplayarak bunları işledi.

Söz konusu çalışmayla, yetişkinler ve çocuklarda birden fazla organdaki Covid-19 enfeksiyonu kıyaslandı.

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ DAHA HIZLI

Araştırmacılar, çalışma sonunda, interferonların hızla konuşlanmasıyla karakterize edilen, çocukların hava yollarındaki daha güçlü doğuştan gelen bağışıklık tepkisinin, viral replikasyonun erken dönemde sınırlandırılmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Çalışma, çocuklara kıyasla yetişkinlerde daha yavaş olan bağışıklık tepkisi nedeniyle, virüsün, enfeksiyonun kontrol edilmesinin daha zor olduğu vücudun diğer kısımlarını daha iyi istila edebildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, yetişkinlerin, belirli bir tehdide yanıt vermek için geçmişte maruz kalma yoluyla eğitilmiş büyük bellek tipi hücre repertuarını içeren daha uyarlanabilir bağışıklık sistemine sahip olduğunu belirtti.

Buna karşılık, araştırmacılar, yetişkin bağışıklık sistemi de doğuştan gelen bir tepkiye sahipken, çocuklarda bunun daha aktif olduğunu ve çocukların solunum yollarındaki enfeksiyona karşı daha hızlı bir bağışıklık tepkisi olduğunu ortaya koydu.

YENİ TEHDİTLERE ÇOCUK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DAHA İYİ YANIT VEREBİLİYOR

University College London'dan çalışmanın ilk yazarı Dr. Masahiro Yoshida, araştırmaya ilişkin açıklamasında, çocukların doğuştan gelen bağışıklık sisteminin daha esnek ve yeni tehditlere daha iyi yanıt verebilir olduğunu söyledi.

Yoshida, "Moleküler düzeyde gördüğümüz şey, çocuklarda yüksek düzeyde interferon ve çok hızlı bir bağışıklık tepkisi ki bu da çocukların Kovid-19'dan yetişkinlere göre neden daha az ciddi şekilde etkilendiklerini açıklamaya yardımcı oluyor." ifadelerini kullandı.

DOĞUŞTAN GELEN BAĞIŞIKLIK DAHA GÜÇLÜ

Araştırmanın kıdemli yazarı Dr. Marko Nikolic de "Çalışmamız, yalnızca çocukların başlangıçta daha iyi tepki vermediğini, virüs kana girerse sitotoksik tepkinin daha az güçlü olduğunu gösteriyor." dedi.

Wellcome Sanger Enstitüsünden Dr. Kerstin Meyer de çalışmaya ilişkin şunları kaydetti:

"Basitçe söylemek gerekirse, doğuştan gelen bağışıklık tepkisi Covid-19'la savaşmada daha iyi ve çocukların doğuştan gelen bağışıklığı daha güçlü ancak bağışıklık aynı zamanda birçok hücre türünü içeren kompleks bir bale gibidir. Tetiklenen hücrelerin zamanlaması ve türleri, bir enfeksiyonun nasıl geliştiğini etkileyecek ve bu, yaşa ek olarak her türlü nedenle bireyler arasında değişecektir."

Yorumlar (0)