Özenli insanların demansa yakalanma riski daha düşük

Bir araştırmaya göre, bireylerin bazı kişilik özellikleri, yaşlılık döneminde zayıflayan hafıza ve düşünme becerilerini etkiliyor.

BİLİM 13.04.2022, 15:36 13.04.2022, 16:57
Özenli insanların demansa yakalanma riski daha düşük

Bilim insanları, "özenli" insanların hafif bilişsel bozukluk yaşama riskinin daha düşük olduğunu açıkladı.

ÖZENLİLİK, DIŞA DÖNÜKLÜK VE NEVROTİKLİK GİBİ ÖZELLİKLER İNCELENDİ

1990'larda başlayan uzun süreli bir hafıza ve yaşlanma çalışmasının parçası olan araştırmada, kişilik özelliklerini ölçen standart soruları yanıtlayan katılımcıların bilişsel becerileri 23 yıl boyunca yıllık olarak değerlendirildi.

Yapılan araştırmada, Chicago'daki Rush Memory and Aging Project'e katılan yaklaşık 2 bin kişinin karakter özellikleri analiz edildi ve "özenlilik, dışa dönüklük ve nevrotiklik" olmak üzere üç temel kişilik özelliğinin bilişsel gerilemedeki rolü incelendi.

ÖZENLİ BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLMAK DEMANS RİSKİNİ AZALTIYOR

Journal of Personality and Social Psychology'de yayınlanan çalışmada, "özenli" bir kişiliğe sahip olmanın alzaymır ve demans riskini en az yüzde 20 oranında azalttığı belirtildi.

Araştırmada, nevrotizme (duygusal dengesizlik) sahip insanların ise hafif bilişsel bozulma geliştirme riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi.

VİCDANLI BİR İNSAN OLMAK DA BİLİŞSEL BOZUKLUK YAŞAMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Çalışma sırasında, özenlilik puanı yüksek veya nevrotiklik puanı düşük olan kişilerin, bilişsel bozulma geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunun gözlemlendiği, bir kişinin vicdanlılık ölçeğinde aldığı her 6 puanın bilişsel bozukluk yaşama riskini yüzde 22 azalttığı kaydedildi.

Öte yandan, nevrotiklik ölçeğindeki her 7 puan artışın bilişsel bozuklukta yüzde 12'lik bir risk artışına neden olduğu bildirildi.

Çalışmanın yazarları, daha dışa dönük ve sosyal olan kişilerin, demans hastalığına yakalanmadan bir yıl daha yaşadığını açıkladı.

NEVROTİKLİK ORANI YÜKSEK OLANLAR SAĞLIKSIZ YAŞAMAYA MEYİLLİ

Northwestern Üniversitesinden araştırmayı yöneten Tomiko Yoneda, "Kişilik özellikleri, bireyin kalıcı düşünme, hissetme ve davranış kalıplarını yansıtır. Örneğin, özen seviyesi yüksek olan insanlar, iyi yemek yemeye, egzersiz yapmaya ve diğer sağlıklı davranışlarda bulunmaya meyillidir ve sigara içmek gibi risklerden kaçınır." dedi.

Yoneda, öte yandan, nevrotiklik ölçeği yüksek olan kişilerin kaygı, depresyon ve duygusal dengesizlik ile başa çıkmak için genellikle "sağlıksız yöntemler"e başvurduğunu söyledi.

Yorumlar (0)