DSÖ’nün tedbirleri uygulanırsa 2040’a kadar rahim ağzı kanseri azalabilir

Aşı etkililiklerine dair araştırmaları değerlendirmek üzere 4-7 Nisan tarihleri arasında toplanan DSÖ'ye bağlı Bağışıklık için Uzmanlar Danışma Grubu (SAGE), toplantıların ardından yayımladığı değerlendirmede HPV aşısının etkililiğine ilişkin son verileri açıkladı.

SAĞLIK 13.04.2022, 02:16 13.04.2022, 17:19
DSÖ’nün tedbirleri uygulanırsa 2040’a kadar rahim ağzı kanseri azalabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen insan papilloma virüsünün (HPV) tek dozunun, kanseri önlemek için yeterli olduğunu kaydetti.

Grubun değerlendirmesine göre, "tek doz HPV aşısının rahim ağzı kanserine karşı yeterli düzeyde sağlam koruma sağladığı" açıklandı.

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI "EZBER BOZAN" NİTELİKTE

HPV aşısına dair araştırma sonucunun "ezber bozucu" nitelikte olduğu ve dünya genelinde tek doz kullanımının, orta ve düşük gelirli ülkelerde daha fazla kişinin aşıya erişimini sağlayıp daha fazla kanser vakasını önleyebileceği vurgulandı.

SAGE'nin bundan önceki yönergelerinde çocuk, genç ve yetişkin kadınlara 2 doz HPV aşısı tavsiyesi yapılmıştı.

10 VAKADAN 9'U DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE GÖRÜLÜYOR

DSÖ'nün paylaştığı verilere göre rahim ağzı kanseri nedeniyle her yıl 300 binin üzerinde kadın hayatını kaybediyor.

Her 10 rahim ağzı kanseri vakasından 9'u düşük ve orta gelirli ülkelerde görülürken bu vakalara genellikle HPV aşısına erişim eksikliği sebep oluyor.

RAHİM AĞZI KANSERİNE KARŞI KÜRESEL STRATEJİ GELİŞTİRİLİYOR

DSÖ, "Rahim Ağzı Kanserini Yok Etmeyi Hızlandırmak için Küresel Strateji" programı kapsamında, dünyadaki kadınların yüzde 90'ına HPV aşısı uygulanmasını ve yüzde 70'ine kanser taraması yaptırılmasını hedefliyor.

Bu tedbirlerin alınması halinde 2050'ye kadar rahim ağzı kanseri ölümlerinin yüzde 40 azalacağı öngörülüyor.

Yorumlar (0)