Dünyanın yarısından fazlasının başı ağrıyor

Norveçli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, dünyadaki insanların yarısından fazlası baş ağrısı problemi yaşıyor.

BİLİM 14.04.2022, 12:18 14.04.2022, 12:53
Dünyanın yarısından fazlasının başı ağrıyor

Bilim insanlarına göre, küresel nüfusun yüzde 52'si her yıl baş ağrılarından etkileniyor, yüzde 14'ü ise migren hastası.

357 YAYIN İNCELENDİ: GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI ÇOĞUNLUKTA

"The Journal of Headache and Pain" dergisinde yayımlanan çalışmada, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden araştırmacılar, baş ağrısının küresel yaygınlığını tahmin etmek için 1961 ile 2020 yılları arasındaki 357 yayını inceledi.

İnceleme sonucunda, bildirilen baş ağrısı vakalarının yüzde 26'sının gerilim tipi baş ağrısı olduğu, yüzde 4,6'sının ayda 15 veya daha fazla gün boyunca baş ağrısı çektiği kaydedildi.

HER YÜZ KİŞİDEN 14'Ü MİGREN HASTASI

Dünya nüfusunun yüzde 52'sinin her yıl baş ağrısı yaşadığı kaydedilen araştırmada, her yüz kişiden 14'ünün ise migren hastası olduğu belirtildi.

Araştırmacıların ifadesine göre, dünya nüfusunun yüzde 15,8'i her gün baş ağrısı çekiyor ve bunun yüzde 7'sinin kaynağı migren.

KADINLARIN BAŞI ERKEKLERE GÖRE DAHA ÇOK AĞRIYOR

Baş ağrısının kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğu bildirilen araştırmada, migrenin erkeklerde yüzde 8,6; kadınlarda ise yüzde 17 oranında görüldüğü kaydedildi.

Ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı çekme oranının ise erkeklerde yüzde 2,9 iken kadınlarda yüzde 6 olduğu söylendi.

ÖNLEME VE TEDAVİ ETKİN HALE GETİRİLMELİ

Araştırmanın baş yazarı Lars Jacob Stovner, "Baş ağrısı rahatsızlıklarının yaygınlığının dünya çapında yüksek olduğunu ve farklı ağrı türlerinin birçok kişiyi etkileyebileceğini bulduk. Önleme ve daha iyi tedavi yoluyla bu oranları azaltmaya çalışmalıyız." şeklinde konuştu.

Bu tür çabaların etkisini ölçmek için baş ağrısının toplumdaki yaygınlığının izlenmesi gerektiğini ifade eden Stovner, "Çalışmamız, yöntemlerimizi nasıl geliştireceğimizi anlamamıza yardımcı oluyor." dedi.

Stovner, karşılaştırma verilerinin baş ağrısı ve migren oranlarının artabileceğini gösterdiğini belirterek "Önleme ve tedaviyi daha etkili bir hale getirmek için gruplar arasında değişen farklı baş ağrılarının nedenlerini analiz etmek gelecekte ilgi çekici olabilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)