Yemek tarifi sormak, sohbet etmek için 112'yi arıyorlar

Günde ortalama 50 bin çağrıya yanıt verilen Adana 112 Acil Çağrı Merkezine gelen "asılsız ihbar" ve "gereksiz çağrılar", merkezin çalışanlarını hem meşgul ediyor hem de hayrete düşürüyor.

SAĞLIK 08.03.2021, 12:30 08.03.2021, 11:47
Yemek tarifi sormak, sohbet etmek için 112'yi arıyorlar

 Adana 112 Acil Çağrı Merkezi, acil çağrıların tek merkezden yönetilmesine ilişkin proje kapsamında sağlık, itfaiye, polis, jandarma, orman ve AFAD ekiplerine ihbarların ulaştırılmasını sağlıyor.

Yeni tip koronavirüs sürecinde Vefa Sosyal Destek grupları ve Kovid-19 hastalarına yönelik ihbarların da geldiği merkezde 300 görevli, günlük ortalama 50 bin çağrıyı yanıtlıyor.

YEMEK TARİFİ SORMAK VE SOHBET ETMEK İÇİN ARIYORLAR

Merkez Müdürü Halis Tekyiğit, personelin, büyük bir gayretle ihtiyacı olan vatandaşlara yardımcı olabilmek için çaba gösterdiğini anlattı. En çok vakit kaybını "asılsız" ve "gereksiz" ihbarların aldığını ifade etti. Normalde günlük 15 bin civarında olan çağrı sayılarının pandemi süreciyle 50 bine çıktığını söyledi.

Tekyiğit, gelen çağrıları alıp ilgili kuruma yönlendirdiklerini söyleyerek, "Çağrı yönlendirici personel de sahadaki ekiplere bilgi vererek olaya müdahale ediliyor. Pandemi döneminde 45-50 binleri buldu çağrımız, bunun yüzde 75'i asılsız çağrı. Merkezimizi yemek tarifi sormak ve sohbet için arayanlar, evlilik sitesi gibi görenler var. Bu gibi çağrılar geliyor, bunlar epeyce fazla. Çağrı merkezimizin gereksiz ve asılsız ihbarlarla meşgul edilmemesini istiyoruz, bu durum gerçekten ihtiyacı olanlara hızlı müdahaleyi geciktirebiliyor." diye konuştu.

Merkezin gereksiz yere meşgul edilmemesini isteyen Tekyiğit, bunu yapanlara Kabahatler Kanununa göre 412 lira ceza uygulandığını dile getirdi.

ÇALIŞANLAR GEREKSİZ ÇAĞRILARDAN MAĞDUR

Merkez çalışanlarından Serra Başak Uğur, özellikle sokak kısıtlamasının uygulandığı dönemlerde çağrı sayısında büyük yoğunluk yaşadıklarını söyledi.

Uğur, "Ne amaçla aradıklarını bilmiyorlar, bütün soruları 112'yi gereksiz yere meşgul ederek soruyorlar. İşletenler, dalga geçenler oluyor. Dertleşmek için ağlamak için arayan oluyor. Mutlu bir gününü anlatmak isteyen oluyor. Yemek tarifi isteyen, kayıp eşyalarını bulamayanlar yardım için arıyor. Bir gün, 'burada çok ölü var' diye arayan çocuklar olmuştu, adres istediğimde mezarlık tarif etmişlerdi. Yine bir gün bir çocuk ağlayarak, evinin yandığını anlatmıştı, ekipler gittiğinde asılsız ihbar olduğunu öğrendik. Çok iyi oyunculuk yapan çocuklarımız var, çok inandırıcılar. Gerçekten acil çağrılara hizmet veriyoruz, yarın bir gün telefonun ucundaki bir yakınımız, annemiz, babamız, eşimiz çocuğumuz da olabilir" dedi.

Yorumlar (0)