Üniversite gençleri adapte oldu: Çift doz aşı oranı arttı

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla gençler arasında aşılanma oranında artış görüldü.

SAĞLIK 01.10.2021, 16:46 01.10.2021, 10:48
Üniversite gençleri adapte oldu: Çift doz aşı oranı arttı

Yüz yüze eğitimin ikinci haftasında üniversitelilerde bir doz aşı yaptıranların oranı yüzde 70'e, iki doz yaptıranların oranı ise yüzde 65,6'ya ulaştı.
Üniversite öğrencilerinin yüzde 65,6’sının çift doz aşı yapıldı.

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ UYUM SAĞLADI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Türkiye'de de 2. doz aşısını olan sayı yüzde 70'lere yaklaştı. Üniversite gençlerinin de buna uyduğu, beklediğimizden de daha iyi uyum sağladığı görülüyor. Üniversite gençlerinin yüzde 70'i şu anda 1. doz aşılarını olmuş durumda. Biz bu ay sonuna doğru yüzde 70'in üzerinde olduğunu göreceğiz" şeklinde konuştu.
"Virüs, aşı olmayan gençler arasında daha hızlı yayılıyor"

AŞILANARAK BULAŞ ZİNCİRİ KIRILMALI

Aydın, "Hem kendilerini korumaları açısından aşılanmaları gerekiyor, hem de etrafa virüsü bulaştırma açısından aşılanmaları gerekiyor. Yani kendilerini koruyacaklar, sıra arkadaşını, oda arkadaşını, kütüphanedeki masa arkadaşını, toplumu koruyacaklar. Aşılanma, toplumsal bağışıklığı oluşturma açısından katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

VİRÜS AŞI OLMAYANLAR ARASINDA DAHA HIZLI YAYILIYOR

Koronavirüsün aşı olmayan gençler arasında daha hızlı yayıldığını aktaran Aydın şunları kaydetti:

"Çocukların daha çok kümelendiği, daha kapalı ortamlar, amfiler, dershaneler, yemekhaneler, spor salonları, yurtlar gibi yerlerde milyonlarca öğrenci bir araya geliyor. Doğal olarak gençler, aşısızlık durumunda bir enfeksiyon yayılım riski taşıyor."

Yorumlar (0)