Tütün devleri gençleri zehirlemek için influencerları kullanıyor

Dev tütün firmaları, radyo ve televizyonlarda tanıtımı yasak olan nikotin ürünlerini gençlere tanıtmak için sosyal medyayı kullanıyor

SAĞLIK 23.02.2021, 11:15 23.02.2021, 10:37
Tütün devleri gençleri zehirlemek için influencerları kullanıyor

Dev tütün firmaları, radyo ve televizyonlarda tanıtımı yasak olan nikotin ürünlerini gençlere tanıtmak için sosyal medyayı kullanıyor

Sosyal medyada direkt gençleri hedef alan tütünsüz nikotin ürünlerin reklamları influencerlar aracılığıyla pazarlanıyor. Özellikle reşit olmayan gençlere yönelik bu reklamlar gençleri nikotine teşvik etmek amacıyla servis ediliyor.

Diş ve dudak arasına yerleştirilen poşet içerisindeki üründe aromalı nikotin bulunuyor. Özellikle TikTok ve Instagram’da “#lyftsnus” etiketiyle yapılan paylaşımlarda genç influencerlar farklı montajlar ve hareketli müzikler eşliğinde "snus" adlı bu nikotin ürününü tanıtıyor. Nikotinli ürün reklamı yapan bu içerikler yaklaşık 15 milyon kez izlendi.

PAZARLAMA STRATEJİSİNİN ARKASINDAKİ İSİM: BRITISH AMERICAN TOBACCO

Dünyanın dev tütün ve sigara üreticilerinden biri olan British American Tobacco (BAT), “Velo” adındaki aromalı nikotin poşetlerini sosyal medya üzerinden influencerlarla anlaşarak gençlere pazarlamaya çalışıyor. Bu pazarlama çalışmaları için firma 1,16 milyar euro yatırım yaptı.

BAT, sigara gibi tehlikeli olmadığı iddia edilen tütünsüz “snus” ürünlerini pazarlamaya çalışıyor. Stratejik şekilde, “sigara içen yetişkinleri geleneksel sigaralardan daha az zararlı alternatiflere geçmelerine yardımcı olacak” ifadesiyle ürünlerini tanıtıyor.

Dumansız nikotin ürünleri, içeriğindeki nikotinden dolayı aşırı bağımlılık yapan ürünlerden biri.

HEDEF KİTLE SİGARA İÇMEYENLER VE REŞİT OLMAYAN GENÇLER

Uzmanlara göre sigara üreticilerinin pazarlama stratejisi öncelikle yeni tüketicileri hedefliyor. İngiltere merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu'nun raporuna göre, sigara içmeyenler, özellikle reşit olmayan gençler bu reklam kampanyasına maruz kalıyor.

Dünya çapında sigara tüketiminde bir düşüş yaşanırken, tütün devleri yarının nikotin tüketicilerini oluşturarak, kendi sektörlerindeki büyüme kaybını telafi etmeye çalışıyor.

BAT, 2023 yılına kadar 500 milyon nikotin kullanıcısına ulaşmayı planlıyor.

Kaynak: https://www.theguardian.com/business/2021/feb/20/tobacco-giant-bets-1bn-on-social-media-influencers-to-boost-lung-friendlier-sales

Yorumlar (1)
oskar 2 yıl önce
tutunsuz nikotin içeren snus sayesinde sigarayı bıraktım sigara ile zarar kıyaslaması bile yapılamaz ama nikotin içeren bir urun ve sigara icmeyenlere tavsiye etmem bagımlılk yapıcı bır madde fakat sıgara ıcen bırı ıcın sıgaradan daha az zararlı oldugu kesın en azından karbonmonoksot zıfır ve 1000 cesıt kımyasal cıgerlere dolmuyor bu snus ler burda yanı ısvecte cok yaygın