Tüm kasların çalıştığı bir egzersiz rutini uygulamak kanser oluşumunu önlüyor

Prof. Dr. Timuçin Çil, düzenli egzersizin kanser oluşumunda çok önemli önleyici bir faktör olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 09.12.2021, 13:00 09.12.2021, 11:19
Tüm kasların çalıştığı bir egzersiz rutini uygulamak kanser oluşumunu önlüyor

Kanserin önlenmesinde egzersizin ve sporun önemine dikkat çekmek için Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, sağlık çalışanları arasında futbol turnuvası düzenlendi.

Turnuva, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbı Onkoloji Kliniği personeli Onkospor futbol takımıyla, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi’nin sponsorluğunda gerçekleşti.

DÜZENLİ EGZERSİZ KANSER OLUŞUMUNDA ÖNLEYİCİ BİR FAKTÖR

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, düzenli egzersizin kanser oluşumunda çok önemli önleyici bir faktör olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Çil, yaptığı açıklamada, egzersiz yapan kişilerde kanserin çok daha az sıklıkta görüldüğüne vurgu yaptı.

KANSER OLUŞUMUNDA YAŞAM BİÇİMİ VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER ÖNEMLİ

Prof. Dr. Timuçin Çil, onkoloji sağlık çalışanları olarak turnuvaya katılmak istemelerindeki temel amacın kanserin önlenmesinde egzersizin ve sporun önemine dikkat çekmek olduğunu söyleyerek, “Kanser oluşumunda en önemli nedenler çevresel faktörler ve yaşam biçimidir. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersizin hem kansere karşı direnç sağladığını hem de kanser tedavisi gören hastaların daha kısa sürede normal yaşamlarına dönebildiğini ortaya koyuyor. Egzersiz ve egzersiz ile birlikte hayata geçirilecek doğru beslenmeye yönelik müdahalelerin de kansere yakalanma riskini azalttığı görülmektedir. Ayrıca araştırmalar, sporun, kalori alımıyla tüketimi arasında denge oluşturduğu ve hormon düzeylerinde iyileştirici-dengeleyici etkisiyle kanserden koruduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

TÜM KASLARI ÇALIŞTIRAN SPOR TÜRLERİ TERCİH EDİLMELİ

Prof. Dr. Timuçin Çil, egzersizden maksimum faydanın sağlanması için, oksijenin kullanıldığı, yağların yakıldığı, tüm kasları çalıştıran spor türlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)