EMA’dan açıklama: Omicron'a karşı yeni aşı üretilmesini konuşmak için erken

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, salgındaki son durum ve aşılarla ilgili basın toplantısında, Omicron varyantının İngiltere ve Danimarka gibi bazı ülkelerde Delta yerine baskın varyant olup olmayacağını henüz kestiremediklerini bildirdi.

SAĞLIK 10.12.2021, 11:09 10.12.2021, 11:44
EMA’dan açıklama: Omicron'a karşı yeni aşı üretilmesini konuşmak için erken

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), koronavirüsün Omicron varyantının kimi ülkelerde baskın varyant olabileceğini, ancak mevcut aşıların yeni varyanta karşı yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda kesin kanıya varmak için henüz yeterli bilgi bulunmadığını bildirdi.

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, "Bazı ülkelerde Noel bayramına kadar Omicron varyantının, Delta'nın yerini alıp almayacağını henüz bilmiyoruz. Olabilir ama henüz bu konuda emin değiliz." İfadelerini kullandı.

OMİCRON DAHA BULAŞICI FAKAT DAHA HAFİF ATLATILIYOR

İlk bulgulara göre, Omicron varyantının daha bulaşıcı olduğunu, ancak daha hafif hastalığa yol açtığını söyleyen Cavaleri, virüsün etkisiyle ilgili kesin kanıya varmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

AŞILARIN OMİCRON'A KARŞI ETKİSİ KONUSUNDA DAHA FAZLA VERİ GEREKİYOR

Marco Cavaleri, mevcut aşıların Omicron'a karşı etkin olup olmadığı konusunda da kesin kanı için daha fazla zaman ve veriye ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Aşı üreticilerinin, bu konudaki çalışmaların sonuçlarını EMA ile paylaşmaları gerektiğini söyleyen Cavaleri, firmalarla Omicron'a karşı üretilecek olası bir aşı hakkında temasta olduklarını dile getirdi ve şöyle devam etti:  "Ancak aşıların kompozisyonunu değiştirmek gerektiği konusunda kesin kanıya varmak için henüz erken."

Yorumlar (0)