Trump'ın tedavisinde kullanılan “antikor kokteyli“ ilacı aşıya ulaşamayanlar için bir alternatif

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen Regen-Cov adlı "antikor kokteylinin" enfeksiyona karşı yüzde 81 koruyuculuk sağladığı bildirildi.

SAĞLIK 13.04.2021, 15:00 13.04.2021, 11:36
Trump'ın tedavisinde kullanılan “antikor kokteyli“ ilacı aşıya ulaşamayanlar için bir alternatif

ABD'li ilaç firması Regeneron'un  açıklamasında, Regen-Cov’un 3. faz deneme sonuçlarının Covid-19'a yakalanan hastalarda ilk haftada yüzde 72, sonraki haftalarda yüzde 93 etkili olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, Regen-Cov'un deri altından uygulanması halinde ise enfekte olmayanlarda Covid-19'a yakalanma riskini yüzde 81 azalttığı söylendi.

DOĞAL ANTİKORLARI TAKLİT EDİYOR

Kasım 2020 tarihinde sadece kliniklerde acil kullanımına izin verilen ilaç, damardan verildiği için vakit kaybettirmesi ve uygulanmasının zor olması sebebiyle Covid-19 tedavisinde tercih edilmiyordu.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) ile ortaklaşa yürütülen Regeneron’un kokteylinin, 1500 kişi üzerinde klinik denemeleri yapıldı. Bağışıklık sisteminin doğal olarak ürettiği antikorları taklit için tasarlanan iki ilacın bileşiminden oluştuğu belirtildi.

Regen-Cov ilacı, doğal antikorları taklit eden iki ilacın bileşiminden oluşuyor.

COVİD 19 AŞISINA ULAŞAMAYAN KİŞİLER İÇİN BİR ALTERNATİF OLACAK

Regen-Cov'un henüz Covid-19 aşısı olmamış veya bağışıklık sistemindeki zayıflık nedeniyle aşının yeterli derecede etkili olmadığı yüksek riskli gruplar için önemli bir gelişme olduğuna işaret edilerek, ilacın aşılama ile daha geniş kesimlerde kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvuruda bulunulacağı bildirildi.

İLACI DAHA ÖNCE TRUMP DA KULLANMIŞTI

Regeneron'un söz konusu kokteyli, 2 Ekim 2020'de Covid-19'a yakalandığını duyuran eski ABD Başkanı Donald Trump'ın tedavisinde de kullanılmıştı.

Trump'ın doktoru Sean Conley, Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra kaldırıldığı Walter Reed Askeri Hastanesi'nde Trump'a önlem amaçlı Regeneron’un 8 gramlık "antikor kokteyli" tedavisini uyguladıklarını ve bunun sonucunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirtmişti.

Yorumlar (0)