T hücreleri Omicron varyantına karşı güçlü engel oluşturuyor

ABD'de yapılan araştırma, bağışıklık sisteminin ikinci basamak savunmasının önemli bir parçası olan T hücrelerinin, Covid-19'un Omicron varyantını tanıma ve saldırmada etkili olduğu, bu sayede çoğu enfeksiyonun insan vücudunda ilerlemesini önlediğini tespit etti.

SAĞLIK 31.12.2021, 12:15 31.12.2021, 12:44
T hücreleri Omicron varyantına karşı güçlü engel oluşturuyor

ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bağışıklık sisteminin ikinci basamak savunmasının önemli bir parçası olan T hücrelerinin, Covid-19'un Omicron varyantını tanıma ve saldırmada etkili olduğu, bu sayede çoğu enfeksiyonun insan vücudunda ilerlemesini önlediği bulgusu paylaşıldı.

T HÜCRELERİ COVİD'E KARŞI GÜÇLÜ ENGEL OLUŞTURUYOR

Yale Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapan medRxiv isimli kuruluşun araştırmasında, Omicron'un kapsamlı mutasyonlarına ve nötralize edici antikorlara karşı azaltılmış duyarlılığına rağmen "aşı veya doğal enfeksiyon tarafından harekete geçirilmiş T hücrelerinin, Covid-19'a karşı güçlü engel oluşturduğu" belirtildi.

Covid-19 aşısı olmuş veya hiç aşı yaptırmamış gönüllülerden alınan T hücrelerini Omicron virüsüne maruz bırakarak gözlemleyen bilim adamlarının hazırladıkları ön raporda, "Omicron'a karşı iyi korunmuş T hücresi bağışıklığının, şiddetli Covid-19'dan korunmaya katkıda bulunması muhtemeldir." ifadesi yer aldı.

COVİD'E KARŞI GÜÇLENDİRİCİ AŞILAR ENFEKSİYON RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Araştırmada ayrıca Covid-19'a karşı güçlendirici aşıların, bulaşma riski diğerlerine göre çok daha yüksek olan Omicron varyantına karşı enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürdüğü belirtildi.

Yeni bulgu, Covid-19'un Omicron varyantına yakalanan yakınlarıyla aynı evi paylaşan tam aşılıların Delta'ya göre 3 ila 4 kat daha fazla enfeksiyon kapma riski taşıdıklarını ancak takviye doz alanların bu riski oldukça azalttığını ortaya koydu.

Yorumlar (0)