Hızlı Covid-19 testleri Omicron varyantı için hatalı sonuç verebiliyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), evde kullanabilen hızlı Kovid-19 testlerinin Omicron varyantını tespit etmekte yetersiz olabileceği konusunda uyardı.

SAĞLIK 31.12.2021, 10:15 31.12.2021, 12:45
Hızlı Covid-19 testleri Omicron varyantı için hatalı sonuç verebiliyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'dan gelen açıklamada, "Hızlı Covid-19 ev testlerinin, ağır mutasyona uğramış Omicron varyantı vakalarında diğerlerine kıyasla hatalı biçimde negatif sonuç çıkması ihtimali daha yüksek olabilir." ifadeleri kullanıldı.

ANTİJEN TESTLERİ İNCELENİYOR

Açıklamada, Omicron varyantının canlı versiyonlarını içeren hasta örneklerine karşı "antijen" testleri olarak da bilinen ev testlerinin performansını incelemek için Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ile işbirliğine gidildiği belirtildi.

NIH tarafından yapılan incelemede "antijen testlerinin Omicron varyantını tespit ettiği ancak doğruluğunun azaldığı" sonucu paylaşıldı.

HIZLI TESTTE NEGATİF SONUÇ ALINSA BİLE PCR TESTİ GEREKLİ

FDA, Covid-19'un yüzey proteinlerini tespit ederek çalışan antijen testlerinin kullanımına izin vermeyi sürdüreceğini ve bireylerin bunları talimatlarına uygun olarak kullanmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Sağlık kuruluşu, hızlı testle negatif çıkan kişinin belirti göstermesi durumunda yine de PCR yöntemiyle Covid-19 testi yaptırmasını önerdi.

ABD'nin bazı eyaletlerinde, Covid-19 testi yapılan mekanlarda uzun kuyrukların oluşması ve sağlık çalışanları arasında vakaların artması nedeniyle antijen kitlerinin dağıtımına hız verilmişti.

Yorumlar (0)