Quercetin Covid’den koruyor

Prof. Dr. Vefik Arıca: “İspanya ve Brezilya’daki araştırmalara göre bazı meyve ve sebzelerde bulunan “quercetin” maddesi, Covid 19’a yakalanan yaşlı ve obez kişilerde koruyuculuk etkisi gösteriyor.”

SAĞLIK 26.02.2021, 15:00
Quercetin Covid’den koruyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, quercetin maddesinin yaşlanma tahribatın önlenmesi ve dolayısıyla Covid 19 enfeksiyonunun neden olduğu ölüm oranını azaltmaya yardımcı olacağına dair çok güçlü kanıtlar sunduğuna dikkat çekti.

COVİD’LE MÜCADELEDE MASKE, MESAFE, HİJYEN VE GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÖNEMLİ

Koronavirüsle mücadelede maske mesafe ve hijyenin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vefik Arıca, “Kendimizi bulaştan uzak tutmak için bu kurallara ek olarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Bağışıklık sistemimizi salgına karşı güçlendirmenin yolu özellikle bazı moleküllerin yapısında bulunduran besinleri tüketmekten geçiyor. Bu maddelerin başında da quercetin geliyor” dedi.

ARICA: “ANTİK ÇAĞ’DA SAĞLIK İKSİRİ OLARAK QUERCETİN AÇISINDAN ZENGİN BESİNLERE BÜYÜK ÖNEM VERMİŞLERDİR”

Quercetinin çok güçlü bir antioksidan olduğunun altını çizen Prof. Dr. Vefik Arıca şöyle konuştu: “En zengin antioksidanlardan biri olarak kabul edilen quercetin, yaşlanmanın ve iltihaplanmanın etkilerine karşı savaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu güçlü antioksidan bileşiğin özellikle de anti-inflamatuar bir enzim olan ananasın içinde bulunan bromelain ile birleştiğinde etkisi artmaktadır.”

Quercetin’in En çok kırmızı soğanda olmak üzere biber, çilek, kuşkonmaz, narenciyeler, vişne, domates, kırmızı elma, kırmızı üzüm, brokoli, lahana, kırmızı marul, yabanmersini, ahududu ve çayda bulunmaktadır. Ortalama bir insanın çeşitli gıda kaynakları aracılığıyla günlük olarak 10 ila 100 miligramlık tükettiği tahmin edilmektedir.

QUERCETİN TAKVİYESİ ALTERNATİF DESTEK OLARAK KULLANILABİLİR

Dünyanın en önemli immünoloji dergilerinden olan “Frontiers in Immunology”de yayınlanan bir makalede quercetinin, Covid 19 hastaları dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarının erken tedavisi için şiddetle önerildiğini vurgulayan Prof. Dr. Arıca, “Özellikle bu pandemi sürecinde güçlü anti-inflamatuar ve antiviral etkileri nedeniyle quercetin takviyesi alternatif destek olarak kullanılabilir” diye konuştu.

Yorumlar (0)