Pasif içicilik sebebiyle 100 çocuktan 28'i ölüyor

Dünya genelinde pasif içicilik yılda 1,2 milyon ölüme neden olmaktadır. Çocukların yüzde 40'ı pasif içiciliğe maruz kalmakta ve yüzde 28'i ise bu sebeple hayatını kaybetmektedir. İstanbul Aile Hekimliği Derneği Bilim Komisyonu Danışmanı Doç. Dr. Güzin Zeren Öztürk: "Ülkemiz sigara içme yoğunluğu açısından dünyada 24'üncü sırada yer almaktadır. 2010-2019 yılları arası 15 yaş üstü sigara kullanan bireylerde artış söz konusudur" diyerek tehlikeye dikkat çekti.

SAĞLIK 10.02.2021, 11:49 10.02.2021, 19:26
Pasif içicilik sebebiyle 100 çocuktan 28'i ölüyor

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu Danışmanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Güzin Zeren Öztürk, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 1,1 milyar kişinin sigara kullandığını açıkladı. Dünya genelinde 15 yaş üstü bireylerde sigara içme oranının 21,9 olduğununun altını çizen Öztürk, 2019 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de bu oranın 31,4 olduğunu ifade etti. "Ülkemiz sigara içme yoğunluğu açısından dünyada 24'üncü sırada yer almaktadır. 2010-2019 yılları arası 15 yaş üstü sigara kullanan bireylerde artış söz konusudur." diyen Öztürk, sigara kullanımının sağlık üzerinde üç farklı etkisi olduğunu dile getirdi.

"Birincil etki kişinin sigara içmesiyle bağlantılı olarak oluşmaktadır, ikincil etki başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden kaynaklanan dumanın solunmasıyla oluşmaktadır. İkincil etkiye maruz kalma durumu 'pasif içicilik' olarak tanımlanmaktadır. Üçüncül etki ise kapalı bir ortamda sigara içildiğinde, çıkan duman yüzeyler tarafından emilmekte ve tekrar havaya karışmaktadır. Ardından kimi kimyasal değişikliklere maruz kalarak bireyleri etkilemektedir."

KANSER TÜRLERİNİN YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİNİN SORUMLUSU: SİGARA

Öztürk, sigara kullanımının, başta kalp ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere 20'den fazla farklı kanser türünün oluşumu için risk faktörü olduğuna dikkati çekti.

"Akciğer kanserinin yüzde 90'ı sigara nedeniyle meydana gelirken; gırtlak kanseri, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, kolon, pankreas, böbrek, mesane, meme ve rahim ağızı kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü bilinmektedir. Bütün kanserlerin yaklaşık üçte birinden sigara sorumludur. Her yıl 8 milyondan fazla insan sigara kullanımına bağlı nedenlerden ölmektedir. Pasif içicilik bireyde olumsuz sağlık sonuçlarına yol açarak yılda 1,2 milyon ölüme neden olmaktadır. Dünya genelinde çocukların yüzde 40'ının pasif içiciliğe maruz kaldığı ve pasif içiciliğin çocuk ölümlerinin yüzde 28'inden sorumlu olduğu bildirilmiştir."

Sağlık giderleri açısından bakıldığında ise devletin sağlık harcamalarının yüzde 9'u tütün ürünlerine bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşmektedir. Yani her yıl sigara tüketiminin neden olduğu hastalıkların tedavisinde harcanan para yaklaşık 11 milyar dolardır."

ERGENLERDE SİGARA KULLANIMI AZALMIYOR

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da ülkelerinin yüzde 40'ında son yirmi yıldan bu yana ergenler arasında sigara içme oranlarında artış görüldüğünün altını çizdi. Küresel Gençlik Tütün Araştırması kapsamında, 140 ülkede 13-15 yaş grubunda 1,1 milyon ergenin sigara içme tutumunun incelendiğini aktaran Dağlı, "60 ülkede sigara içme oranının ya değişmemiş ya da artmış olduğu tespit edildi." dedi.

Tütün kullanımının yılda 8 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu vurgulayan Dağlı, "Salgın nedeniyle dünyada bugüne kadar 2,3 milyon kişi hayatını kaybetti. Tütün kullananların daha çok Kovid-19'a yakalandığı ve hastalığı ağır geçirdiği bilinirken, önlenebilir bir sağlık sorunu olan tütün bağımlılığının önüne mutlaka geçilmelidir." şeklinde görüşünü ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar (0)