Mutasyon virüs aşının koruyuculuğunu düşürüyor

Doç. Dr. Ümit Savaşçı koronavirüste Güney Afrika mutantının, aşının koruyuculuğunu yüzde 70’lere kadar düşürdüğü yönünde çalışmalar olduğunu kaydetti. Savaşçı, “Güney Afrika mutasyonu, bizim aşı koruyuculuğumuzu etkileyebilecek bir mutasyon gibi gözüküyor” ifadesini kullandı.

SAĞLIK 10.02.2021, 18:48 10.02.2021, 19:34 Admin
Mutasyon virüs aşının koruyuculuğunu düşürüyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüsün bu dönemde kendi içerisinde 5 binin üzerinde mutasyona uğradığını söyledi. Savaşçı, mutasyonlu virüsün bulaştırıcılık oranının daha yüksek olduğunu, tek bir kişinin 2-3 değil daha fazla kişiye bulaştırdığını açıkladı.

Mutasyonlu virüslerle ilgili bilim dünyasında bir çok çalışmanın yer aldığını ifade eden Savaşçı, “Özellikle Güney Afrika mutasyonunun aşıya karşı koruyuculuk oranını etkileyen çalışmalar yer alıyor.  Şu anda Güney Afrika mutasyonu bizim aşı koruyuculuğumuzu etkileyebilecek bir mutasyon gibi gözüküyor. Ülkemizde alınan tedbirler ve bakanlıkların bu konudaki sıkı çalışmaları şimdiye kadar bizim mutasyon vaka sayılarımızın sınırlı sayıda olmasını sağladı. Ancak son bir haftadır ne yazık ki tüm illerimizde vaka sayılarında %10 yüzde yirmilik bir artış oranımız var” diye konuştu.

AŞIDAN SONRA MASKE TAKMAYI VE TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ

Savaşçı, Güney Afrika mutantının aşının koruyuculuğunu yüzde 70’lere kadar düşürdüğü yönünde çalışmalar olduğuna dikkat çekerek, “Biz her türlü şartta kısıtlamalara devam edeceğiz. Özellikle vurgulamak istediğimiz husus, aşı olsak bile maskeyi mutlaka çıkarmayacağız. Özellikle kalabalık alanlarda çift maske takıp bariyer sistemimizi iyice arttırmamız, 2 metre mesafemizi korumamız lazım ve el hijyenimize dikkat etmemiz şart. Virüs, mutant olsa da olmasa da bunun bulaş şekli ilkiyle aynı olacaktır. Biz yine tedbirlerimizi aynı şekilde artırdıktan sonra mutant virüsle karşılaşma ihtimalimiz olmaz. Aşı yaptırsak, ikinci doz aşıdan sonra bile En az 15 gün daha çok sıkı önlemlerimizi almaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Yorumlar (0)