“Mutasyonlu virüsün aşıya adapte olmasına karşı kuersetin kullanılmalı”

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, birçok meyve, sebze ve tohumda bulunan doğal bir pigment olan Kuersetinin, diyette en bol bulunan antioksidanlardan biri olduğunu vurguladı. Savaşçı, sahada aktif çalışan bir doktor olarak mRNA aşısı olduğunu ve kuersetin + C vitamini kompleksi kullanmaya devam ettiğini belirtti.

SAĞLIK 26.03.2021, 13:00 01.04.2021, 15:05
“Mutasyonlu virüsün aşıya adapte olmasına karşı kuersetin kullanılmalı”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, vücuttaki kronik hastalıklarla bağlantılı olan serbest radikal hasarıyla savaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

Savaşçı, “Birçok meyveye, çiçeğe ve sebzelere renklerini veren ‘flavonoidler’ adı verilen bir bitki pigmenti grubuna ait olan Kuersetin, vücudunuzun kronik hastalıklarla bağlantılı olan serbest radikal hasarıyla savaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar” dedi.

KUERSETİN ÜZERİNE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YÜTÜRÜLÜYOR

Doç. Dr. Savaşı, kuersetine ilişkin yapılan bilimsel çalışmaları şöyle aktardı:

 “Kuersetinin tıbbi kullanımları ile ilgili de bilgi veren Doç. Dr. Savaşçı, “Günümüzde kuersetin’in tıbbi kullanımı, antioksidan, antiinflamatuar, antiplatelet, antiapoptotik, nefro, gastro, anjiyo, kardiyo ve kondroprotektif özellikleriyle birliktedir. Tıbbi amaçlı kullanımında gelinen son nokta çağımızın en ölümcül hastalığı olup tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin tedavisinde etkinliğinin araştırılması olmuştur.

Bu konuda birçok ülkede yüzlerce deneysel araştırma yapılmış bilim insanları bunları makale ve derleme şeklinde insanlığa hizmet etmek için yayınlamışlardır. Akademik çalışmalardan örnekle, Biancatelli ve arkadaşları hem yüksek riskli popülasyonlarda profilakside hem de Covid-19 tedavisinde etkili şekilde kullanılan antiviral bir ilaç olan Remdesivir veya konvalesan plazma gibi farmakolojik ajanlara yardımcı olarak C vitamini ve kuersetin kullanımına ilişkin mevcut kanıtlar sundular. Quercetin gibi güvenli bir biyolojik molekülün, küresel sağlık pandemisinde kullanım için öncelik verilmesi gereken biyolojik molekül olduğunu vurgulamışlar” diye kaydetti.

KUERSETİN + C VİTAMİNİ KOMPLEKSİ 18 ADAY ARASINDA EN İYİ BİLEŞİKLERDEN BİRİ

Savaşçı, sözlerine şöyle devam etti: “Abian ve arkadaşları 150 kimyasal bileşikten oluşan bir ilaç kütüphanesini tarayarak, doğal bir ürün olan kuersetinin, SARS-CoV-2 virüsünün bir enzimi olan 3CLpro'nun (koronavirüsler arasında yüksek oranda korunan ana proteaz enzimi) makul derecede güçlü bir inhibitörü olarak tanımlamışlardır. Kuersetinin, Covid-19 terapötik tedavisi için optimizasyon ve geliştirme ile iyi bir aday olarak düşünülebileceğini belirtmişlerdir. Liu ve arkadaşları Anjiyotensin dönüştürücü enzim- 2 (ACE 2), Covid 19 hastalığında insan hücresine giriş reseptörüdür. Bu protein bilindiği üzere mevcut aşıların çoğunun hedeflediği virüsün S proteini ile bağlandığı protein, yani enfeksiyonun başlamasının ve virüs bulaşının en kritik basamağıdır.

Bu deneysel çalışmada, çeşitli polifenollerin rekombinant insan ACE- 2 aktivitesini inhibe edip etmediğini belirleme amaçlanmış. Kuersetin, test edilen polifenoller arasında en güçlü ACE-2 inhibitörü olarak bulunmuş, fizyolojik konsantrasyonlarda ACE-2 aktivitesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Derosa’nın derleme makaledesinde ise, kuersetininin SARS‐CoV‐2 virüsünün çoğalmasını durduğunu, bunun 18 aday arasında en iyi beşinci bileşik olduğunu gösteren sonuçları vurgulamıştır.”

C VİTAMİNİ TEDAVİ KOMPLEKSİ VE KUERSETİN TAKVİYESİ ÖNERİLİYOR

Doç. Dr. Savaş, “Virginia'da bulunan saygın bir tıp fakültesi Eastern Virginia Medical School (EVMS) Covid 19 yönetimi protokolünde hastalığı önleme yani profilakside, daha önemlisi hafif Covid-19 vakalarında evde ve hastanede tedavide kuersetin ve vitamin C tedavi kompleksini ilk sırada önermektedir. Ayrıca FLCCC Alliance Mart 2020'de, Covid 19'un tüm hastalık evrelerinde önlenmesi ve tedavisi ile ilgili protokolleri araştırmak için, dünyanın dört bir yanından doktorların akademik desteğiyle, dünyanın her yerinden katılan akademisyen grubu tarafından oluşturuldu. Birçok tedavi protokolü ve rehber yayınladılar. Bu önemli kuruluşun rehberinde de kuersetin ve vitamin C tedavi kompleksi profilakside ve ayaktan Covid-19 vakalarının tedavisinde önerilmektedir” dedi.

MUTASYONLU VİRÜSLERİN AŞIYA ADAPTE OLMA İHTİMALİNE KARŞI KULLANILMALI

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sonuç olarak doğal bir molekül olan kuersetin, bence önemli olarak Covid 19 hastalığına yakalanmamayı, yakalanılsa bile ayaktan tedavide destek sağlıyor. Yine aşı olmak gibi koruyucu bir silah seçeneği olsa bile mutasyonlu virüslerin aşıdan kaçma ihtimaline karşı da aşı yapılanlarda korunma amacı ile güvenle kullanılabilir. Ben de Covid-19 ile mücadelede her zaman sahada çalışan mRNA aşısını gönüllü olarak yaptırmış bir sağlık çalışanı olarak şu an kuersetin ve C vitamini kompleksini kullanmaktayım.”

Yorumlar (0)