Gerek: Kuru ortamda viral enfeksiyon daha sık görülüyor

Prof. Dr. Mustafa Gerek, kapalı alanların sık sık havalandırılması gerektiğini vurguladı. İçerisinde bulunulan odanın yeterli nem düzeyine getirilmesi için tedbir alınması gerekiyor. Tedbir alınmadığı takdirde ortam kuru hale geliyor ve enfeksiyonun yayılma hızı artıyor.

SAĞLIK 10.02.2021, 19:09 10.02.2021, 19:33 Admin
Gerek: Kuru ortamda viral enfeksiyon daha sık görülüyor

Sağlık bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, kış aylarında viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü kaydetti. Gerek, enfeksiyonların daha sık görülmesinin önemli sebeplerinden birinin kapalı alanlarda fazla sayıda kişinin bir arada bulunması olduğunu belirtti.

KAPALI ALANLAR SIK SIK HAVALANDIRILMALI

İçerisinde bulunulan alanın sık sık havalandırılması gerektiğini vurgulayan Gerek, havaların soğuk olması sebebiyle kapalı alanlarda havalandırmanın yetersiz kaldığını söyledi. Gerek, “Oda sıcaklığının yükselmesi ile birlikte bulunduğumuz mekânı yeterli nem düzeyine ulaştıracak bir tedbir almıyorsak, ortam çok daha kuru hale geliyor. Bu kuru ortamda vücut yeterince nemli havayı teneffüs edemediği için başta burun bölgesi olmak üzere akciğerlere kadar giden kuru hava bu bölgede kuruluğa ve mukozanın hasarlanmasını yol açıyor” diye açıkladı.

Yorumlar (0)