Kemalettin Aydın, risk tablosundaki parametreleri açıkladı

Prof. Dr. Kemalettin Aydın Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği risk tablosunun tek başına 100 bin vaka üzerinden çıkmayacağın; yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranı, Testlerdeki PCR pozitiflik oranı, aşılanma oranı ve sağlık kapasitesi gibi parametrelerin de dikkate alındığını açıkladı.

SAĞLIK 05.03.2021, 12:30 Admin
Kemalettin Aydın, risk tablosundaki parametreleri açıkladı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen riski tablosundaki renklendirmenin sadece 100 bindeki vaka üzerinden belirlenmediğini söyledi.

Aydın, “Alınan kararların tek başına 100 bindeki vakaya göre verilmediğini bilelim. Yani on beş gündür böyle bir şey dolanıyor. Tablo 100 bindeki vakaya göre renklendi ama bunun yanında düşük etkinliği olsa da yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranı, Testlerdeki PCR pozitiflik oranı, aşılanma oranı, sağlık kapasitesi gibi parametrelere bağlı olarak da belirlendi. Belirlenen tabloya göre, Şırnak ve Hakkari için hiçbir kısıtlamanın kalmayacağı düşük riskli bölge diyebiliriz. Doğu Karadeniz için de bütün kısıtlamanın devam edeceği yüksek riskli bölge denebilir. Fakat bu tek parametre değil. Farklı parametrelere göre iller dört ayrı bölüme ayrılıp her bölümde neler gevşeyebilir bu belirlenecek” dedi.

VAKA ARTIŞ HIZI ÖNEMLİ

Mavi illerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini aktaran Aydın, “En öncelikli parametre bugünkü tablolarda kullanılacak olan 100 bindeki vaka artış hızı yani ‘insidans’ dediğimiz tablo öncelikli olarak kullanılacak. Şırnak ve Hakkari artış hızında 100 binde çok iyi olabilir. Mesela orada hastane doludur ve yeni bir hasta çıktığında solunum cihazı boş değildir. Yaşlılar aşılanmamıştır, test oranı son 14 günde yükseliyordur. Bu, risk devam ediyor demektir. Mavi illeri haritaya göre yeniden gözden geçirmek gerekir. Buna göre renk değil düşük orta yüksek ve çok yüksek riskli iller sınıflaması olup ona göre kısıtlama belirli oranda kalmalıdır.  Mavi bölgelerde aynı zamanda hastane kapasitesi de uygunsa o zaman mavi ve sarı illerde olmak üzere düşük riskli çıkacaktır” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)