Çocuklara ilk yardımı anlatan kitap: “Ne yapmalı?”

Doç. Dr. Ahu Pakdemirli, çocuklara ilk yardımı geniş kapsamda resimlerle anlatan ilk ve tek kitap olan “Ne yapmalı?” adlı kitabını yayımladı.

EĞİTİM 05.03.2021, 13:45
Çocuklara ilk yardımı anlatan kitap: “Ne yapmalı?”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahu Pakdemirli, çocuklar açısından ilk yardım alanında önemli bir eksiği tamamlayacak olan bir kitap hazırladı.

Fizyoloji alanında doçent ve tıbbi KBRN doktorant olan Ahu Pakdemirli aynı zamanda ilk yardım eğitmeni ve yıllarca paramedik öğrencilerine de ders verdi.

ÇOCUKLARA İLK YARDIMI GENİŞ KAPSAMDA ANLATAN İLK VE TEK KİTAP

Pakdemirli, tecrübelerini “Ne yapmalı?” kitabında toparladı. Türkiye’de çocuklara ilk yardımı geniş kapsamda resimlerle anlatan ilk ve tek kitap olan “Ne yapmalı?”, diğer ilk yardım kitaplarından oldukça farklı.

YURTDIŞINDAN DA TALEP GÖRÜYOR

Çocuklar için referans kitap olarak hazırlanan “Ne yapmalı?” kitabına yurtdışından da talep geliyor.

Doç. Dr. Pakdemirli, “Yurt dışından talep gelmesi bizi çok mutlu etti aslında bu beklediğimiz bir talepti çünkü sadece ülkemizde değil yurtdışında da benzerleri çok az sayıda bulunmakta öncelikle İngilizce Fransızca ve Arapça çeviri çalışmaları yapılacak belli bölümlerinin tercümesini kendim yaptım ve kataloglara konuldu” dedi.

GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLAR DA FAYDALANACAK

Kitaptan görme engelli çocukların da faydalanacağını söyleyen Pakdemirli, “Hep hayalim olan bu kitabı bitirdiğimde ilk işim Braille alfabesi ile de basılması ve seslendirilmesiydi. Şu an Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) İle bu çalışmamızda yürütmekteyiz. Kazalar veya yaralanmalar sadece gören gözlerin başına gelmiyor. Görme engelli olan çocuklar da bu durumlarda ne yapması gerektiğini öğrenmeli” diye açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)