KBB Polikiniği'nde baş ve boyun kanseri taraması yapılacak

22 Eylül 2021 Çarşamba günü, Adana Şehir Hastanesi kulak, burun, boğaz polikliniğinde tüm gün baş ve boyun kanseri taraması yapılacak.

SAĞLIK 21.09.2021, 14:32 08.11.2021, 14:26
KBB Polikiniği'nde baş ve boyun kanseri taraması yapılacak

Baş ve boyun kanserleri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 22 Eylül 2021 Çarşamba günü, Adana Şehir Hastanesi'nde kulak, burun, boğaz polikliniğinde tüm gün baş ve boyun kanseri taraması yapılacak.

ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, tüm vücut kanserlerinin yüzde 9'unu, kanserden yaşam kaybının ise yüzde 4'ünü oluşturan baş ve boyun kanserlerinin, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen kanser türleri arasında yer aldığını belirtti.

RİSK GRUBUNDAKİLER ÖZELLİKLE BAŞ VE BOYUN KANSERİ TARAMASI YAPTIRMALI

Her yıl Eylül ayının 3. haftasının "Baş ve Boyun Kanseri Farkındalık Haftası" olduğuna işaret eden Prof. Dr. Çil, "Türkiye dört bir yanda baş boyun kanserinin farkında. Peki ya sen?" sloganıyla bir çok ilde erken tanı ve baş boyun kanserine farkındalığı arttırmak amacıyla tarama yapılacağını söyledi.

Adana'da gerçekleştirilecek etkinliğin koordinasyonunu yürüten Prof. Dr. Timuçin Çil, bu kapsamda, 22 Eylül 2021 çarşamba günü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB polikliniğinde tüm gün kanser taraması yapılacağını belirterek, özellikle risk grubundakilere baş ve boyun kanseri taraması yaptırmalarını önerdi.

Yorumlar (0)