BioNTech bilim insanları tıp dünyasının önemli ödüllerinden birinin sahibi oldu

Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü BioNTech aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr.Uğur Şahin ve Prof. Dr. Katalin Kariko'ya layık görüldü.

BİLİM 22.09.2021, 14:40 22.09.2021, 14:09
BioNTech bilim insanları tıp dünyasının önemli ödüllerinden birinin sahibi oldu

Almanya’da tıp dünyasının önemli ödüllerinden kabul edilen "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü" Covid 19 aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr.Uğur Şahin ve Prof. Dr. Katalin Kariko'ya takdim edildi. 

Paul Ehrlich Vakfı'ndan yapılan açıklamada, "Şahin, Türeci ve Kariko, mesajcı RNA'nın (mRNA) hastalığı önleme ve tedavi etmede bir ilke olarak geliştirilmesindeki vizyonları ve azimleri nedeniyle 2022 Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter ödülüne layık görüldü." ifadeleri kullanıldı.

"TIBBİ ALANDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK BAŞLAMASI MUHTEMEL"

Açıklamanın devamında, "Üç ödül sahibi, önleyici ve tedavi edici amaçlar için haberci RNA'nın (mRNA) geliştirilmesindeki başarılarından dolayı onurlandırılıyor. Tıbbın bazı alanlarında köklü bir değişiklik başlatması muhtemel bir teknoloji platformu oluşturdular." değerlendirmesi yer aldı.

ÖDÜL MART AYINDA TÖRENLE TAKDİM EDİLECEK

Covid-19 aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortakları Şahin ve Türeci ile şirketin ikinci başkanı olan Macar asıllı Katalin Kariko, 120 bin avro değerindeki ödülü 14 Mart 2022’de Frankfurt’ta düzenlenecek törenle alacak.

Yorumlar (0)