Karın duvarında keseyle doğan bebeğin annesi: doktorlar hiç vazgeçmedi

Manisa'da karın ön duvarında kese ile dünyaya gelen ve yaşama şansı azalan Hiranur bebek, farklı disiplinlerden doktorların eş zamanlı müdahalesiyle şifa buldu.

SAĞLIK 10.09.2021, 10:28 09.09.2021, 17:12
Karın duvarında keseyle doğan bebeğin annesi: doktorlar hiç vazgeçmedi

İbrahim ve Cansel Sağır çiftinin ikinci çocuğu 2 yaşındaki Hiranur, 2019 yılında Manisa Şehir Hastanesinde karın ön duvarında 17 santimetrelik kese ile dünyaya geldi.

"CANTRELL PENTALOJİSİ" ADI VERİLEN NADİR HASTALIK TESPİT EDİLDİ

İzmir'deki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen bebeği gören Çocuk Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akgün Oral ile Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Karaçelik, keseciğin içinde kalp uzantısı olan bir yapı ile batın içi organlarının bir kısmının bulunduğunu belirledi. Cantrell Pentalojisi adı verilen, nadir görülen ve yaşama şansının az olduğu doğumsal bozukluğu tedavi etmek için harekete geçen Prof. Dr. Oral ve Doç. Dr. Karaçelik, bir yıllık takibin ardından geçen ay zorlu bir operasyon gerçekleştirdi.

Hiranur bebek, 4 saat süren ve farklı disiplinlerden doktorların eş zamanlı müdahalesiyle yaşama tutundu.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

HİRANUR'U YAŞATMAK İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERİLDİ

Prof. Dr. Akgün Oral, Hiranur gibi sağlık sorunları yaşayan bebeklerin durumunun doğumdan önce yapılan kontrollerde belirlenmesi halinde hamileliğin sonlandırıldığını söyledi.

Hiranur'u yaşatmak için tüm sağlık çalışanlarının büyük mücadele verdiğini anlatan Oral şunları kaydetti:

"Çocuk cerrahisi olarak diyafram dediğimiz göğüs boşluğuyla karın boşluğunu ayıran etten zarı onardık. Karın ön duvarındaki kesenin üzerine oturduğu duvar defektini düzelttik. Keseden dışarıya uzanan fazlalıkları aldık. En son karın duvarını olması gereken estetik görünüme sahip olacak şekilde oluşturduk. Son derece nadir görülen, yaşama şansı bulamayan vakaların yaşama şansı bulduğunu gösterdik."

Oral, bebeğin ailesiyle yüzü gülerek hastaneden ayrılmasının kendisini çok mutlu ettiğini, bu başarılı ameliyatı hastanelerinde bulunan diğer kliniklerle koordinasyonlu bir şekilde yaptıklarını anlattı.

AMELİYAT ÖNCESİNDE TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI

SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karaçelik de ameliyat öncesi titiz bir çalışma yaptıklarını, doktor arkadaşlarıyla Cantrell Pentalojisi ile ilgili tüm bilimsel yayınları incelediklerini söyledi.

Ameliyat sırasında her şeyin yolunda gittiğini dile getiren Karaçelik operasyona ilişkin şöyle bilgi verdi:

"Ameliyat planlaması yaptıktan sonra göğüs kemiğini açtık. Ucu sola bakması gereken kalp tersti, delik de vardı. Akciğere giden damarda ciddi darlık vardı. Kalbin ön yüzünden çıkan bir kesecik vardı. Bu da kanla doluydu. Önce kalp ameliyatını yapalım dedik. Ama ameliyat sırasında baktık ki bağırsaklar var. Öncelikle onarımı Akgün Hocamlar yaptı. Bize temiz bir saha bıraktılar. Sonra biz devreye girdik. Hastamızı kalp akciğer makinesine bağladık. Önce keseyi uzaklaştırdık kalpten. Kalbindeki deliği bir yama ile kapattık. Akciğer damarındaki daralmaya müdahale ederek olması gereken durumuna getirdik."

Karaçelik, yaptıkları ameliyata hastanın kısa sürede olumlu yanıt verdiğini, Hiranur'un kalbinin eskisinden daha iyi şekilde çalıştığını anlattı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

"BİZ VAZGEÇTİK AMA DOKTORLAR VAZGEÇMEDİ"

Hiranur'un annesi Cansel Sağır da bebeğini doğduğu günden bu yana yaşatmak için mücadele verdiğini söyledi.

Doğumun ardından birçok doktorun bebeğiyle ilgili olumsuz şeyler söylediğini dile getiren Sağır, "İzmir'deki doktorlarımız bize umut oldu. Bize 'Hiç üzülmeyin, çocuğunuzu iyi yapacağız.' dediler. Biz vazgeçtik ama onlar vazgeçmedi. Onlar olmasa belki bebeğim hayatta olmayacaktı. Artık bebeğim rahat nefes alıyor. Diğer bebekler gibi zaman geçiriyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)