Prof. Dr. Kemalettin Aydın: 'Aşıya omuz verilirse' bir ay içinde toplumsal bağışıklığa ulaşılabilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşılamaya "omuz verilmesiyle" Türkiye'de bir ay içinde toplumsal bağışıklığa ulaşılabileceğini söyledi.

SAĞLIK 10.09.2021, 14:06 10.09.2021, 13:00
Prof. Dr. Kemalettin Aydın: 'Aşıya omuz verilirse' bir ay içinde toplumsal bağışıklığa ulaşılabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, yaklaşık 100 milyon doz aşı uygulandığını ve Türkiye'nin hemen her yerinde aşının ulaşılabilir hale getirildiğini söyledi.

İlk doz aşısını yaptıran kişi oranının Batı illerinde daha yüksek oranda olmakla beraber yüzde 80'lere ulaştığını bildirdi. Ülkenin doğusuna gittikçe illerin turuncu ve sarı kategoride yer aldığını ifade etti.

"MİLLETİMİZ AŞILAMAYA OMUZ VERİRSE TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA ULAŞILIR"

Prof. Dr. Aydın, turuncu ve sarı kategorideki illerin yakın zamanda ilk doz aşı oranında yüzde 80'lerin üzerine çıkmasını beklediklerini söyleyerek şunları kaydetti:

"İdeal olanı ilk doz aşıyı yaptırmış hemşehrilerimizin mutlaka ikinci doz aşılarını da tamamlamaları gerekiyor. Çünkü toplumsal immünizasyon diyebilmemiz için bugünkü değerler içerisinde, ikinci dozundan sonraki bir 15 güne ihtiyacımız var. Onu da başlarda yüzde 70 gibi düşünüyorduk ancak bugün Delta varyantının daha bulaştırıcı olma özelliğinden dolayı yüzde 80-85'lere ulaşmamız lazım. Çok iyi bir yoldayız ama milletimizin aşılamaya biraz daha omuz vermesiyle tahmin ediyorum bir ay içinde tüm Türkiye toplumsal bağışıklığa ulaşmış olur."

MU VARYANTININ YAYILMA HIZI DİĞERLERİNDEN DAHA YAVAŞ

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine aldığı "Mu" hakkında değerlendirmelerini aktaran Aydın, bunun ocak ayından itibaren var olduğunu ancak dünyayı diğer varyantlar kadar hızlı sarmadığını söyledi.

Prof. Dr. Aydın, "Mu" varyantının Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Bir önceki hikayeler gibi eğer aşılarımızı hızlı şekilde olmazsak, maske ve mesafe gibi tedbirleri gevşetirsek doğal olarak Alfa, Beta'da olduğu gibi benzer hızla yayılacak. Bugün 2 diyeceğiz, yarın 27 ve daha sonra toplumun önemli kısmı diyeceğiz. Bir avantajımız var, diğerleri kadar çok hızlı bir yayılımı olmadığını görüyoruz. Klinik farklılığı söz konusu değil, ölüm oranında da çok farklılık söz konusu değil, eldeki mevcut aşılarla da korunabilir düzeyde."

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

"UMUDUMUZ VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAYARAK ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİKLERİNİN AZALMASI"

Hangi varyant olursa olsun salgından korunmanın anahtarının maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak ve aşılanmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aydın, şu an eldeki aşıların tüm varyantlara karşı yüzde 80 civarında etkili olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Aydın, "Virüslerin mutasyona uğraması bir yerde bizlerin de arzuladığı bir şey. Evet şu an için lehimizde bir mutasyon olmadı ama umutlarımızdan biri de mutasyona uğrayarak bizim üzerimizdeki hastalık yapma, yoğun bakıma veya öldürücü hal kazanma yeteneklerinin azalması. Bunun için de buna bağlı mutasyonun olmasında bir mahsur yok, yeter ki lehimize olsun." diye konuştu.

"ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ GELECEKLERİNİ ENDİŞEYE SÜRÜKLEMESİN"

Salgının kısa sürede ortadan kalkmayacağını ancak aşı takvimi ile tedbirlere uyarak ve bulaştırıcı ortamlardan uzak durarak sosyal hayatın devam edeceğini söyleyen Aydın, bu kışı en yüksek düzeyde aşılanarak ve tedbirlere uyarak geçirmek gerektiğini belirtti.

Aydın, üniversite öğrencilerinin aşılanmasının önemli olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi:

"8 milyon üniversite öğrencisi kampüslerine aşısız gitmesin. Hayatlarını tehdit edecek, geleceklerini endişeye sürükleyecek, ilerde arzu edilmeyen sonuçları doğuracak bir madde değil. Eğer biz öğretmenlerimiz, çalışanlarımız, bürokratlarımız, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz şu önümüzdeki birkaç hafta içinde devletin her an ulaşılabilir aşısını yaptırırsak kasım ayında tek tük ölümler, 1000-1500'lü rakamlarla bu kışı geçiririz."

Yorumlar (0)