Hamile kadınların Covid 19’a yakalanma oranı daha yüksek

Washington Üniversitesi'nde Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kristina Adams Waldorf, "Verilerimiz, hamile kadınların pandemiden umduğumuz gibi kaçınmadıklarını gösteriyor" dedi.

SAĞLIK 25.02.2021, 16:30
Hamile kadınların Covid 19’a yakalanma oranı daha yüksek

Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmacılar, hamile kadınların daha yüksek Covid 19 enfeksiyonuna yakalanma oranlarına sahip olduğunu ve aşı sıralamasında önde olmaları gerektiğini söylüyor. Özellikle siyahi kadınların Covid 19 enfeksiyonu kapma ihtimali beyaz kadınlara oranla daha fazla.

Washington Üniversitesi'nde Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kristina Adams Waldorf, "Verilerimiz, hamile kadınların pandemiden umduğumuz gibi kaçınmadıklarını gösteriyor" dedi.

Araştırmacılar, Washington’dan topladıkları verilerin analizi sonucunda hamile kadınlarda enfeksiyona yakalanma oranının benzer yaş aralığındaki yetişkinler arasında yüzde 70 daha yüksek olduğu tahmin ettiklerini duyurdu.

2018'de eyaletteki hamile kadınların ırk-etnik köken dağılımına bağlı olarak yapılan analizde, siyahi hamile kadınlarda Covid 19’a yakalanma oranlarının beklenenden iki ila dört kat daha yüksek olduğu bulundu.

İNGİLİZCE YETERLİLİĞİNİN AZ OLDUĞU TOPLULUKLARDA ENFEKSİYON ORANI DAHA FAZLA

Araştırmaya göre, Covid 19'lu çok sayıda gebe kadın, tıbbi bakımını İngilizce dışında bir dilde alıyor. Bu sonuca göre, toplumdaki aşılama oranlarını artırmak için halk sağlığı hizmetlerine ciddi ihtiyaç duyuluyor.

Adams Waldorf, "Siyahi topluluklarda ve sınırlı İngilizce yeterliliğine sahip hastalarda enfeksiyon oranlarının daha yüksek olduğunu görmek cesaretimizi kırıyor" dedi.

Araştırmacılar, Teksas, New Hampshire, New Mexico ve Alaska dahil olmak üzere bazı eyaletlerin hamile kadınlara aşı programında 1B'de COVID-19 aşıları için öncelik verdiğini, ancak eyaletlerin bunu yapmadığını belirtti.

AŞI PLANLAMASI EYALETEN EYALETE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Adams Waldorf, "Aşı dağıtım planları, eyaletten eyalete oldukça farklılık gösteriyor. ABD eyaletlerinin yaklaşık yarısında hamile kadınlar aşı önceliğinden çıkarılıyor. Pek çok eyalet ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan Covid 19 aşı dağıtım planlarını yüksek riskli tıbbi durumlarla ilişkilendirmiyor bile” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)