Covid'den kurtulanların üçte birinde kalıcı semptomlar görülüyor

Covid geçiren hastalarda yorgunluk, koku ve tat kaybı, beyin sisi gibi kalıcı semptomlar görülüyor.

SAĞLIK 26.02.2021, 12:30 26.02.2021, 12:29 Admin
Covid'den kurtulanların üçte birinde kalıcı semptomlar görülüyor

Covid’ten kurtulanlarda kalıcı semptomların görüldüğüne ilişkin bulgular, 18 ile 39 yaş arasındaki hastaların yaklaşık yüzde 27'sinin, 40 ile 64 yaş arasındaki hastaların yüzde 30'una ve 65 yaş ve üzerindekilerin yüzde 43'üne kıyasla semptomların kalıcı olduğunu açıklıyor.

New York, Northwell Health'te Enfeksiyon Hastalıkları Hekimi Dr. David Hirschwerk'e göre, "Semptomların kalıcı olma olasılığı yaşa bağlı gibi görünüyor. Yaşlı hastaların ilk enfeksiyondan sonra devam eden sağlık etkilerini bildirme olasılığı daha yüksek."

EN KALICI SEMPTOMLAR YORGUNLUK, KOKU VE TAT KAYBI

Araştırmacılar, evde hastalıklarından muzdarip olan Covid 19 hastalarının yaklaşık yüzde 33'ünün ve hastanede yatan hastaların yüzde 31'inin aylar sonra devam eden hastalıktan en az bir semptom bildirdiğini açıkladı. Seattle’daki hastalar arasında en kalıcı semptomlar yorgunluk (% 14) ve koku ve tat kaybı (% 14) idi.

New York'ta Staten Island Üniversite Hastanesi Ayakta Bakım Hizmetleri Direktörü Dr. Thomas Gut, Washington Üniversitesi araştırması küçük olsa da Seattle'dan bildirilen rakamların Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın başka yerlerinde tıp merkezlerinin gördüklerine benzediğini açıkladı.

Gut, "Şu anda İngiltere'den, Kanada'dan, Çin'den ve ABD'den farklı veri kümelerine sahip olmamız olağanüstü ve hepimiz kalıcı semptomlar konusunda benzer bir modelin ortaya çıktığını görüyoruz" dedi.

COVİD SONRASI BEYİN SİSİ YAŞANDIĞI GÖRÜLDÜ

Gut ve Ganesh, “Hastaların yaklaşık yüzde 2'sinde beyin sisi veya hafıza problemleri rapor edildi” dedi. Ganesh, "Beyin sisi, çok fazla entelektüel çalışma yapan ve genellikle bilgisayar aracılığıyla evden çalışan kişiler için çok zorlayıcıdır" diye ekledi. 

Covid atlatan hastalar için, Ganesh, "Bilgisayara bu kadar uzun süre odaklanamıyorlar ve parlak ışıklar onları rahatsız ediyor ve başlarını ağrıtıyor. Eskiden olduğu kadar üretken değiller ve bu hastalar için moral bozucu olabiliyor” dedi.

Yorumlar (0)