Günlük tuz tüketimi nasıl olmalı?

Sağlık Bakanlığı, aşırı tuz tüketimine bağlı sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi için kişi başı günlük tuz tüketiminin bir tepeleme çay kaşığını aşmaması uyarısında bulundu.

SAĞLIK 14.03.2022, 11:05 14.03.2022, 15:58
Günlük tuz tüketimi nasıl olmalı?

Bakanlık bu yıl 14-20 Mart Tuza Dikkat Haftası'nda "Tuz Alışkanlığımızı Değiştirelim" temasını işleyecek.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün paylaştığı verilere göre, bireylerin her gün yediği tuzun dörtte üçü paketlenmiş ve hazırlanmış gıdalarda bulunuyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE DSÖ GÜNLÜK 5 GRAMIN ALTINDA TUZ TÜKETİMİ ÖNERİYOR

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tavsiyesi doğrultusunda günlük kişi başı 5 gramın altında tuz tüketimini öneriyor. Bu oran bir tepeleme çay kaşığına veya bir silme tatlı kaşığına denk geliyor.

İyotlu olması gereken bu tuz miktarı, gün içinde tüm besinlerle birlikte alınan tuzu da kapsıyor.

TÜKETİMİ ÖNLEMEK İÇİN ETİKETLERİ OKUMAK GEREKİYOR

Bakanlık, aşırı tuz tüketiminin azaltılması için ambalajlı ürünlerin besin etiketlerinde yer alan "mono sodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum bikarbonat, sodyum sitrat, sodyum askorbat" gibi tüm sodyumlu bileşiklere dikkat edilmesini vurguluyor. Çünkü bu bileşikler besinin tuz/sodyum içeriğini de artırıyor.

Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarının azaltılması, hatta besinlerin bileşiminde sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında tuz eklenmemesi de tavsiye ediliyor.

Ayrıca masada yemeklere tuz ilavesi edilmemesi, masadan tuzlukların kaldırılması, aşırı tuz içeren ürünlerin az tüketilmesi, salamura ürünlere suda yıkama ve bekletme gibi işlemlerin uygulanması, dışarda yenilen yemeklerin az tuzlu veya tuzsuz hazırlanmasının istenmesi, tuz yerine soğan, sarımsak, baharat, limon, sirke gibi doğal lezzet artırıcıların tercih edilmesi de önem taşıyor.

TUZU İKİ KAT FAZLA TÜKETİYORUZ

2017 yılında bakanlık tarafından yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nda günlük kişi başı tuz tüketiminin 10,2 gramla DSÖ tarafından önerilen miktarın iki katı üstünde seyrettiği ortaya konulmuştu.

Aşırı tuz içeren besinler içerisinde ketçap, hardal, soya gibi hazır soslar, cips, tahıl-meyve bazlı bar, patlamış mısır gibi atıştırmalık ürünler, tuzlanmış kuru yemişler, turşu ve salamura besinler, aromalı-aromasız, doğal veya doğal olmayan gazlı-gazsız mineralli içecekler ile evde hazırlanan salça, tarhana gibi yiyecekler yer alıyor.

Aşırı tuz tüketimi, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabiliyor.

Yorumlar (0)